Enisa Kočana z vzdevkom Dec so prijeli v okolici Barcelone prvi petek v februarju. V okolici Barcelone se je skrival z lažno identiteto, z njim je bila tudi družina. Njegovo prijetje so potrdili tako na policiji kot na koprskem okrožnem sodišču. V Španiji so mu lisice nataknili na podlagi evropskega naloga za prijetje in predajo koprskega okrožnega sodišča.
"Prijetje je rezultat odličnega dela in sodelovanja slovenskih in španskih policijskih organov," je potrdil Drago Menegalija, predstavnik za odnose z javnostmi za področje kriminalitete na policiji. O Kočanovem prijetju 4. februarja v španski provinci Barcelona so obvestili tudi koprsko okrožno sodišče. Predsednica sodišča Samanta Nusdorfer je pojasnila, da so vso elektronsko dokumentacijo za izročitev že poslali.
Prestregli so ga v belem kombiju
Z lažnim imenom vsem na očeh Enis Kočan, doma z območja Ljubljane, se je lani pojavil ne le na slovenskem seznamu iskanih oseb, temveč tudi na Europolovi listi najbolj iskanih kriminalcev v Evropi. V lanski kampanji je Europol sporočal, da se iskani kriminalci morda skrivajo vsem na očeh. "Poskrbite, da ne bodo ušli svoji preteklosti," so pozivali vse, ki bi kaj vedeli o ubežnikih. Kočan je bil med tistimi, ki so se skrivali že več let in najverjetneje živeli skoraj običajno življenje. Kočan se je v Španiji skrival pod lažnim imenom.
Minuli konec tedna so o aretaciji Kočana poročali nekateri evropski spletni mediji. Španska policija je posnetek aretacije objavila tudi na twitterju. Kočanov bel kombi so prestregli policisti v civilu in ga zvlekli iz vozila. "Policija, policija," je slišati na posnetku, nato pa sta ga policist in policistka podrla na tla in vklenila. Kočan je z družino pod lažnim imenom živel blizu golf igrišča v soseski Sant Vicenç de Montalt, severovzhodno od Barcelone, je med drugim poročal spletni Bild.
39-letni Kočan, slovenski državljan, rojen v črnogorskem kraju Berane, je poniknil, ko so koprski kriminalisti maja 2019 opravili številne hišne preiskave in prijeli njegova domnevna pajdaša v poslu s 300 kilogrami izredno čistega heroina. Tovor ga odkrili in zasegli leto prej v koprskem pristanišču. Lisice so takrat nataknili Arisu Alibašiću iz Komende in Gregorju Setnikarju iz Dragomerja. Takrat na spregled ni bilo niti Aleksandra Vettorazzija, Sirca s slovenskim državljanstvom, ki je za svoje podjetje Sarai v Iranu naročil lepilo za keramiko.
Zaslužili bi več kot 60 milijonov evrov
V zabojniku, ki je konec aprila 2018 priplul v koprsko pristanišče, se je znašlo še 25 označenih vreč, v katerih pa ni bilo lepila, temveč izredno čist heroin, vreden pet milijonov evrov. Organizatorji posla bi s prodajo na drobno na črnem trgu lahko zaslužili več kot 60 milijonov evrov.
Približno dva tedna po odkritju so zabojnik (brez označenih vreč s heroinom) pripeljali v skladišče podjetja Sarai na Škofljici, Vettorazzi je o zabojniku obvestil Alibašića, ta pa Kočana in Setnikarja. V skladišče so se pripeljali z dvema kombijema, piše v obtožbi koprskega tožilstva. Poiskati bi morali 25 vreč s heroinom, a jih ni bilo več v zabojniku, saj so jih kriminalisti zasegli.
Sojenje Vettorazziju, Alibašiću in Setnikarju se je začelo brez Kočana. Tožilstvo proti njemu ni moglo spisati obtožnice, saj ga na sodišču še niso mogli zaslišati. Lani junija je sodišče trojici obtoženih odpravilo pripor, kar je izkoristil Vettorazzi, ki se ni več pojavil na sojenju.