Rektorji univerz so v izjavi za javnost glede vmešavanja ministrstva za izobraževanje, znanost in šport v upravni odbor ARRS izrazili zaskrbljenost: "Želimo poudariti, da je bil način menjave upravnega odbora agencije neprimeren in da se politika na tak način ne sme vmešavati v delo neodvisne agencije," so zapisali.
Dodali so: "Zastopamo jasno stališče, da je nujno zagotavljati neodvisno delovanje vseh institucij na področju visokega šolstva in raziskovalne dejavnosti ter da je kakršno koli politično vmešavanje v njihovo organizacijo in delo nedopustno in tudi škodljivo. Delovanje visokošolskih in raziskovalnih institucij, zlasti ARRS, kot tudi imenovanja na vodilna mesta in organe v teh institucijah, mora temeljiti na strokovnosti in odličnosti, ki jima morajo slediti tudi ustrezno izvedeni transparentni postopki."
Kot smo že poročali, je ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport pod taktirko Simone Kustec minuli konec tedna izvedlo več spornih posegov v delovanje Agencije za raziskovalno dejavnost ARRS.
Upravni odbor v prejšnji sestavi je po razrešitvi nekdanjega direktorja agencije Roberta Repinca s položaja zaradi zdravstvenih razlogov dvakrat za novo direktorico izvolil Lidijo Tičar Padar, Kustec pa je njeno imenovanje dvakrat zavrnila.
Ker odbor ni izvolil Kustečevi všečnega kandidata, so štiri člane odbora, in sicer Emilijo Stojmenovo Duh, Tončka Kregarja, Jano Kolar in Justino Erčulj, razrešili s položaja. Slednji so bili v odbor imenovani s strani ustanovitelja, torej ministrstva za izobraževanje, ki pa za njihovo razrešitev ni podalo nobene obrazložitve. Dva člana odbora imenujejo univerze in Slovenska akademija znanosti in umetnosti - tih dveh ministrstvo ni razrešilo.
Po tem, ko so s položaja razrešili "neposlušljive" člane in imenovali nove, so novi člani upravnega odbora izvolili novega, tokrat Kustec všečnega kandidata Mitjo Lainščka. Člana odbora, sta ostala na položaju, sta glasovala proti. Lainšček naj bi bil pri srcu predvsem državnem sekretarju na ministrstvu Kustec Mitje Slavinca.
Pod izjavo za javnost podpisani rektorji Gregor Majdič z ljubljanske, Zdravko Kačič z mariborske in Boštjan Golob z novogoriške univerze so v izjavi vlado pozvali, naj zagotovi, da bo delo raziskovalne dejavnosti lahko potekalo nemoteno.