STA poroča, da so cene zemeljskega plina ta teden spet dosegle rekordne ravni. Na londonski borzi ICE je bilo treba za tisoč kubičnih metrov plina prvič odšteti več kot dva tisoč dolarjev, in sicer 2004 dolarje oziroma 172,52 evra na megavatno uro plina. Cene so bile sredi tedna višje za 16 odstotkov glede na vrednosti v ponedeljek.
Upravniki večstanovanjskih stavb plin za ogrevanje zakupijo za koledarsko leto, zato januarja lahko pričakujemo podražitve. Najbolj bodo na udaru stanovalci s skupno kotlovnico, saj jih dobavitelji plina upoštevajo kot poslovne odjemalce – tako bi lahko za plin plačevali tudi 250 odstotkov višjo ceno od gospodinjskih odjemalcev, ocenjuje Boštjan Udovič z Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri GZS.
»To so paradoksalne zadeve in bi jih bilo treba rešiti sistemsko, ne samo zaradi razlik v ceni. Ni prav, da so gospodinjski odjemalci v blokih označeni kot poslovni odjemalci,« poudarja Udovič. Glede tega bo danes na ministrstvu za infrastrukturo potekal sestanek, na katerega so vabljeni tudi dobavitelji.
Posamezne občine bodo priskočile na pomoč s subvencijo
Na ravni države je opozicija na začetku decembra predlagala energetski vavčer v višini 150 evrov, vendar vladna koalicija pobudi ni prisluhnila. So pa delne subvencije za svoje občane napovedale nekatere občine. V mestni občini Maribor bo Energetika Maribor gospodinjstvom zaračunala 70 odstotkov novembrske in decembrske položnice, preostanek pa bo pokrila mestna občina. Po ocenah bo to občinski proračun stalo 650 tisoč evrov.
Položnice za ogrevanje so se glede na lanske podvojile v trboveljski občini, kjer bodo najbolj ogroženim priskočili na pomoč v obliki pomoči do 70 evrov, a so kriteriji precej strogi, saj so sredstva omejena. Pomoč v višini 50 evrov napovedujejo tudi v občini Radeče, vendar o tem še niso odločali na uradnih organih. Ogrevanje bodo subvencionirali tudi v občini Jesenice.
V občini Ljubljana o subvencijah medtem ne razmišljajo. Daljinsko ogrevanje v prestolnici ima drugačne okoliščine, saj je glavni energent v TE-TOL premog, ogrevanje z njim pa se draži zaradi dviga cen emisijskih kuponov. Strošek ogrevanja bo na računih uporabnikov višji za 20 odstotkov.
Kaj pravijo dobavitelji
Zemeljski plin so decembra podražili pri Petrolu, Gen-I pa za prihodnje leto ne izključuje manjših podražitev. Pri kranjskem Domplanu pojasnjujejo, da se je cena plina za končne odjemalce letos dvignila za 20 odstotkov.
Upravniki glede naraščanja stroškov molčeči
Na večje število upravnikov večstanovanjskih stavb smo se obrnili z vprašanjem, za koliko odstotkov so se podražile položnice za november, če ga primerjamo z lanskim. Vendar nam prav nobeden ni odgovoril. Udovič z GZS nam je po telefonu pojasnil, da tovrstne analize nimajo, vendar jo bodo začeli pripravljati v začetku prihodnjega leta.