Zadnji epidemiološki podatki

"Ali smo tu ali tu?" Da bomo vedeli, kje smo, bo treba počakati še nekaj dni

S.R.
21. 11. 2021, 09.42
Posodobljeno: 21. 11. 2021, 10.53
Deli članek:

Kot v zadnjih dnevih opozarja stroka, se Slovenija trenutno nahaja nekje na vrhu četrtega vala epidemije. Bo sledil tudi obrat navzdol? Kakršne koli ocene so nehvaležne.

Bobo
Fotografija je simbolična.

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) smo v Sloveniji včeraj odkrili 2245 novih primerov okužbe s sars-cov-2. Delež pozitivnih testov je bil znova visok, kar 47,4-odstoten, a zaradi sprememb zlasti pri samotestiranju ni več primerljiv s preteklimi podatki. Prejšnjo soboto je bilo sicer potrjenih 2365 novih primerov okužbe, delež pozitivnih testov pa je bil 44,2-odstoten. Pri NIJZ ocenjujejo, da je v Sloveniji trenutno aktivno okuženih 44.629 prebivalcev.

Po podatkih vlade se je v slovenskih bolnišnicah danes zjutraj zdravilo 1126 covidnih bolnikov (včeraj 1106), od katerih jih je 269 potrebovalo intenzivno terapijo (včeraj 266). Najmlajši bolnik na navadnih oddelkih je star komaj 10 let, najmlajši na intenzivni negi pa 29 let. V zadnjem dnevu je umrlo 19 covidnih bolnikov.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Kot je znano, se bo v Avstriji jutri ustavilo javno življenje, država se je namreč odločila za "lockdown." Slovenija se je na drugi strani odločila, da poskusi srečo z razmeroma blagimi ukrepi. Kot je na Twitterju pojasnil Roman Jerala s Kemijskega inštituta, bomo v "par tednih videli primerjavo učinkovitosti slovenskih in avstrijskih ukrepov." Dodal je, da nam "potek cepljenja ne gre v prid." 

Janez Žibert, profesorjem na Zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani, je medtem prav tako prek Twitteja objavil scenarije modelske napovedi nadaljnjega gibanja epidemije. "Ali smo tu ali tu?" se je vprašal in poudaril, da bo treba za odgovor počakati še nekaj dni. Rdeča in oranžna krivulja, ki sta prikazani na spodnjem grafu, pomenita heterogeno ali homogeno širjenje okužbe, od česar je odvisen tudi nadaljnji potek epidemije. Heterogeno širjenje (označeno z oranžno) pomeni neenakomerno hitro širjenje ob različnih časih, katerega posledica je lahko plato. "Upam, da smo res na vrhu in bo šlo samo še dol," je pojasnil Žibert, ki je o modeliranju epidemije izčrpno spregovoril za tiskano izdajo našega časnika.

NIJZ
Zadnji podatki o epidemiološki sliki v Sloveniji.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025