Zelo resne razmere

Kar 85 odstotkov covidnih bolnikov na intenzivni terapiji v UKC Maribor necepljenih, mlajši vsi necepljeni

J.P./STA
16. 11. 2021, 16.14
Posodobljeno: 24. 9. 2024, 09.12
Deli članek:

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor imajo trenutno hospitaliziranih 175 bolnikov s covidom-19, od tega 42 na intenzivni terapiji.

Bobo
Fotografija je simbolična.

"Samo od včeraj na danes je bilo sprejetih 30 novih covidnih bolnikov," je na današnji novinarski konferenci povedal strokovni direktor Matjaž Vogrin.

V dosedanjih državnih načrtih je predvideno število bolnikov s covidom-19 v tem kliničnem centru 130 oseb v akutni obravnavi, kar so že presegli, ter 49 v intenzivni terapiji, čemur se hitro približujejo. V ponedeljek so odprli novo enoto za akutne bolnike v drugem nadstropju klinike za ginekologijo, kjer je prostora za še dodatnih 30 bolnikov, a jih bodo po ocenah Vogrina zasedli že v nekaj dneh.

Dodatne postelje iščejo tudi za bolnike, ki potrebujejo intenzivno nego, a je to zaradi že velike obremenitve obstoječega kadra na tem področju zelo težko. Danes je prišlo v UKC Maribor na pomoč pet uslužbencev Slovenske vojske, ki so prinesli s seboj osem monitorjev in bodo pomagali v trenutno močno obremenjenem urgentnem centru. Pomagati je prišlo tudi osem medicinskih sester iz zdravstvenih domov, pomagajo tudi študenti in dijaki zdravstvene nege.

"Trenutno skrbi za bolnike s covidom-19 okoli sto zdravnikov in 236 medicinskih sester. To so enormne številke, ob tem pa je okoli 360 naših sodelavcev v bolniškem stažu, bodisi zaradi karantenskih odločb, okužb s covidom ali izgorelosti," je še povedal Vogrin.

Vodja covidnega akutnega oddelka Nina Gorišek-Miksić je pozvala javnost k streznitvi. "Če pogledamo po mestu, se zdi, kot da življenje teče normalno, vendar smo sredi največjega razmaha epidemije in tega se mora zavedati prav vsak od nas. Zato se zaščitimo pred virusom. Ta je izjemno nalezljiv in v trenutnem obsegu širjenja ni varen nihče, ki se ne zaščiti. Cepljenje res ni stoodstotna zaščita, a pomembno poveča zaščito pred hospitalizacijo in težjim potekom bolezni," je pojasnila.

Namestnik vodje covidnega intenzivnega oddelka Matej Bernhardt je opozoril, da se z dodatnim obremenjevanjem zaposlenih niža kakovost oskrbe bolnika. "Delamo na četrtini standardov. Pred covidom je za kritično bolnega skrbela ena ustrezno izobražena sestra, zdaj pa mora ta skrbeti za štiri bolnike hkrati. Mi se trudimo in bomo naredili vse, kar lahko, a osebja je preprosto premalo," je pojasnil in dodal, da kar 85 odstotkov bolnikov, ki potrebujejo intenzivno nego, ni cepljenih. "Mlajši so čisto vsi necepljeni," je dejal Bernhardt.

"Situacija je sila resna. Naši zaposleni vlagajo nečloveški napor za reševanje te krize, ob tem pa kljub enormnim obremenitvam ohranjajo optimizem, zato se jim iskreno zahvaljujem. Pozivamo pa prebivalce Slovenije, da je res skrajni čas, da se miselnost o vražah, neobstoju covida, čudnih cepivih in podobno preseže. Pomagajte sebi, pomagajte naši ustanovi, pomagajte ljudem okoli vas, ker zgolj s skupnimi napori lahko premagamo to krizo," je dejal direktor UKC Maribor Anton Crnjac.