Pričakujejo še več bolnikov

Direktor UKC Ljubljana: "Situacija je resnično zaostrena, bližamo se robu zmožnosti"

S.R./STA
3. 11. 2021, 14.54
Posodobljeno: 3. 11. 2021, 15.12
Deli članek:

V prvi vrsti jim primanjkuje kadra, pri čemer pričakujejo, da se bo število covidnih bolnikov še povečalo.

STA
Pred stavbo UKC Ljubljana,

Delta različica novega koronavirusa še naprej nezadržno polni slovenske bolnišnice. Zaskrbljujoče je zlasti stanje na enotah za intenzivno nego, kjer se je danes zjutraj zdravilo že 159 covidnih bolnikov. Zdravstvene službe so sicer včeraj potrdile kar 3456 novih primerov okužbe s trdoživim virusom sars-cov-2, kar je celo rekordno število od začetka epidemije.

Kot je danes posvaril v. d. generalnega direktorja UKC Ljubljana Jože Golobič, je "situacija resnično zaostrena, bližamo se robu zmožnosti." Po njegovih besedah ima UKC Ljubljana več težav kot s prostimi posteljami s zdravstvenim kadrom, ki ga primanjkuje.

"Moramo ga ohraniti do zadnjega diha"

V UKC Ljubljana so danes hospitalizirani 204 covidni bolniki, od tega 144 na tako imenovanih navadnih oddelkih in 60 na oddelkih intenzivne nege.

Strokovna direktorica UKC Ljubljana Jadranka Buturović Ponikvar je ob tem pojasnila, da ima naša največja bolnišnica na kirurški, interni in nevrološki kliniki skupaj pripravljenih 70 intenzivnih postelj za zdravljenje bolnikov brez covida-19, ki jih ohranjajo tudi v času epidemije.

Ob tem Buturović Ponikvarjeva ocenjuje, da je zelo verjetno, da se bo število covidnih bolnikov še povečalo, kar bo pomenilo dodatne obremenitve za infekcijsko kliniko in diagnostično-terapevtski servis (DTS). "Takega pritiska nismo pričakovali, vendar druge izbire, kot da se z njim spopademo, nimamo," še pojasnjuje strokovna direktorica. Ob tem izpostavlja pomen delovanja centra za transplantacijo, ki edini v državi deluje v UKC Ljubljana. "Moramo ga ohraniti do zadnjega diha," poudarja Buturović Ponikvarjeva.

STA
Jože Golobič, Jadranka Buturović Ponikvar in Matjaž Veselko

Od konca septembra ne izvajajo elektivnih operacij

Strokovni direktor kirurške klinike Matjaž Veselko tudi sam opozarja na pomanjkanje kadra, zlasti medicinskih sester na intenzivnih oddelkih. Na kliniki po njegovih besedah zato že od 28. septembra skorajda ne izvajajo elektivnih operacij.

V prvem valu epidemije so bili, tako Veselko, kljub prerazporejanju kadra na covidne oddelke s 65 odstotki preostalih kapacitet zmožni operirati vse nujne otroke z rakavimi obolenji in druge nujne bolnike. "Zdaj za to potrebujemo že 90 odstotkov kapacitet," svari Veselko. Po njegovih besedah samo na kirurški kliniki primanjkuje 200 zdravstvenih delavcev.

Obiski so po novem v UKC Ljubljana omejeni na eno zdravo osebo, ki lahko posameznega bolnika obišče za največ 15 minut. Pri tem mora biti bolnik na zdravljenju v kliničnem centru vsaj teden dni, je pojasnil Golobič. Obiski pa so po nespremenjenem režimu še vedno dovoljeni za starše otrok in kritično bolnih, po predhodnem posvetu in dovoljenju oddelčnega zdravnika.