V opozicijskih LMŠ, SD, Levici, SAB in NeP so ostri do koalicije, ki je preložila odločanje o demografskem skladu in zavrnila tudi vladno novelo zakona o nalezljivih boleznih. Vlado pozivajo k odstopu ali vezavi zaupnice na katerega od predlogov. Večinoma so ostri tudi do napovedi vlade za več pogoja PCT in konec brezplačnega hitrega testiranja.
DZ je namreč na predlog koalicije včeraj odložil glasovanje o zakonu o Nacionalnem demografskem skladu, ki mu je grozil referendum. Pri ponovnem odločanju, ki ga je zahteval Državni svet, so zavrnili tudi novelo zakona o nalezljivih boleznih.
Prvaki vladnih strank Janez Janša, Matej Tonin in Zdravko Počivalšek so na včerajšnji skupni novinarski konferenci tudi pojasnili, da ob zadostnih količinah cepiva proti covidu-19 ni treba ponovno zapirati javnega življenja. So pa napovedali, da bodo tisti s pogojem PCT (prebolevniki, cepljeni ali testirani) imeli manj ovir pri uporabi storitev. Izpostavili so odgovornost posameznika.
Koalicija "v koruzo zapeljala tank"
Predsednik LMŠ Marjan Šarec meni, da so današnje poteze koalicije v DZ pomilovanja vredne. "Ko sem sam ugotovil, da nimam dovolj glasov, da bi vlada normalno delovala, zlasti ob vetih DS, sem pač odstopil in prekinil agonijo. Ta vlada pa pač ubira drugo taktiko. Trije mojstri se usedejo in celo Slovenijo prepričujejo, da je ozračje pregreto. Seveda je, a zaradi njih," je opozoril Šarec.
"Ali odstopite ali na zakon vežite zaupnico, da pridemo do predčasnih volitev. To je edina rešitev," je sporočil. Oster je tudi do vladnega načrta pri spopadanju z epidemijo covida-19. "Ne le, da so vrgli puško v koruzo, oni so v koruzo zapeljali tank," je ugotavljal.
Referendum razkril podporo vladi
Vodja poslancev SD Matjaž Han je kritičen do vladne napovedi glede ukinitve brezplačnega hitrega testiranja na novi koronavirus. "Če smo se česa naučili v zadnjem letu in pol, je, da ne žugamo ljudem, da jih ne kaznujemo in da jim ne postavljamo pogojev. In zdaj, ko se stvari malo umirjajo, delamo ravno to," je ugotavljal. Vlada mora to po njegovem mnenju še enkrat premisliti.
Po njegovih ocenah je vlada sicer na nedeljskem referendumu dobila jasno stališče, kaj si ljudje o njej mislijo, zdaj pa je verjetno tudi v parlamentu dobila še jasen signal, da za nekatere zelo pomembne zakone nima glasov. Po njegovem mnenju trenutno nimamo operativne vlade.
Neodgovorno, da bodo morali državljani poskrbeti za vse
Po ocenah predsednice SAB Alenke Bratušek je včerajšnje dogajanje v DZ sila zanimivo, saj da vladna koalicija ne podpira več niti svojih predlogov. "Današnje dogajanje bi bilo smešno, če ne bi šlo za državo, tako pa je pravzaprav katastrofalno. Po katastrofalni nedelji in tednu za to koalicijo bi bilo prav, da če predsednik vlade ne želi odstopiti in omogočiti predčasnih volitev, da na zakon o demografskem skladu ali kakšen drug zakon veže zaupnico," meni Bratuškova.
Sicer pa ocenjuje, da je obstoječa vlada pri spopadu z epidemijo popolnoma zavozila in ljudje vladi ne verjamejo več. Strinja se, da mora vsak najprej poskrbeti sam zase, a je po njenem mnenju neodgovorno od vlade reči, "da so državljani tisti, ki bodo morali poskrbeti za vse". "Take vlade res ne potrebujemo," je dodala.
Razgreto stanje v družbi lahko pomirijo predčasne volitve
Koordinator Levice Luka Mesec se strinja, da naj bi bila karantena nek zasilen in začasen ukrep, ki je bil zato, da se počaka cepivo. In v tem smislu je to, kar v vladi trenutno govorijo, po njegovem mnenju logično. "Zdaj je cepivo tukaj, je na voljo, ga je dovolj in ključna naloga vlade je, da spodbudi prebivalstvo, da se precepi in da epidemijo na ta način premagamo," je dejal. Prav tako je Mesec proti nadaljnjemu zapiranju javnega življenja.
Kritičen pa je bil do nastopa predsednikov koalicijskih strank, ki so govorili o pregretem ozračju v družbi, a pri tem s prstom kažejo na opozicijo, medije, protestnike ... "Na ta način do pomiritve v družbi ne more priti," jim sporoča Mesec. Po njegovem mnenju lahko stanje v družbi pomirijo predčasne volitve, zato je vlado pozval k odstopu ali vezavi zaupnice na katerega od predlogov.
Problem v komunikaciji
Vodja poslancev NeP Janja Sluga je glede odločitev vladne koalicije o dveh zakonih dejala, da je zadeva najmanj nenavadna, tragična in predvsem strahopetna. "Očitno je, da bi sledil še en fiasko, ki so se ga vladajoči ustrašili," meni. Tudi za zakon o nalezljivih boleznih po njenih ocenah očitno glasov ni.
Glede napovedi vlade pri spopadanju z epidemijo pa je spomnila, da so poslanci NeP že z javnim pozivom predsedniku vlade za sklic Sveta za nacionalno varnost opozorili na to, da vlada "neprimerno komunicira, nima več zaupanja in se je treba zadeve pred četrtim valom lotiti drugače". A po njenem mnenju ne tako, kot so se je lotili predsedniki koalicijskih strank. "Komunicirati je treba pozitivno, odprto, transparentno in narediti vse, kar je možno, da dosežemo čim večjo precepljenost," je poudarila.