dobave cepiv

Vlada prikriva odgovornega! Zabrisali ime osebe, ki je podpisovala naročilnice

Luka Tetičkovič
27. 5. 2021, 18.00
Deli članek:

Ko so nas že mirili, da pred turistično sezono v Slovenijo prihajajo večje količine cepiv zoper covid-19, smo spet deležni hladnega tuša. V tem tednu so vsi cepilni centri prejeli manj cepiva proti covidu-19, kot so ga naročili, saj so dobave cepiva še vedno zelo nezanesljive.

Bobo
Dober mesec pred turistično sezono fiaska s cepljenjem še ni konec.

V ljubljanskem cepilnem centru so dobili le tretjino naročenega cepiva, v mariborskem pa polovico. Da se je krivulja števila cepljenih sploščila, je mogoče opaziti tudi na interaktivnem prikazu cepljenja proti covidu-19, ki ga vodi Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).

»Vsi dobavitelji cepiv so imeli težave, z eno izjemo. Pozitivno izstopa dobavitelj Moderna, ki nam že tedne redno vsak teden dobavlja enake količine odmerkov. Žal njihove dobave pokrivajo le majhen 11-odstotni delež tedenskih dobav,« je glede tega povedal nacionalni koordinator za cepljenje Jelko Kacin. Na NIJZ so kot zanesljivega dobavitelja izpostavili Pfizer.

Pri tem velja spomniti, da se je Slovenija decembra odrekla 500.000 dodatnim odmerkom cepiva Pfizer/BioNTech. Ministrstvo za zdravje jih takrat ni naročilo, saj so dali prednost cenejšemu cepivu AstraZeneca. V uredništvu smo s pomočjo zahtevka za dostop do informacij javnega značaja pridobili obrazce, s katerimi so takrat naročali cepivo.

lt
Naročilnica za cepivo proizvajalca Moderna

Zabrisali cene cepiv in odgovorne osebe

Ministrstvo za zdravje nam jih je posredovalo s komentarjem, da so skladno s prakso Evropske komisije zabrisali nekatere podatke – o ceni cepiv. A so ob tem na ministrstvu zabrisali tudi ime osebe, ki je obrazec podpisovala. Iz večine obrazcev je sicer razvidno, da ga je podpisovala oseba z nazivom državnega sekretarja, posebej skrbno pa so zabrisani podatki za decembrsko (21. 12.) naročilo cepiva Pfizer/BioNTech, pri katerem manjka tudi zadnja stran z dejanskimi podpisi.

Ministrstvo je takrat prevzel predsednik vlade Janez Janša, saj je le nekaj dni prej z mesta ministra odstopil Tomaž Gantar. Slovenija se je takrat znašla v družbi Slovaške in Bolgarije, ki kot edine med članicami niso naročile dodatnih odmerkov cepiva Pfizer. Naš delež je v največjem delu končal v cepilnih centrih v Nemčiji.

O tem so takrat poročali tuji mediji, Janša pa je zatrjeval, da so navedbe neresnične, saj naj bi naročili skoraj milijon dodatnih odmerkov cepiva. Pri tem seveda ni šlo za dodatne količine, ampak za nove količine iz pogodbe, ki jih je Evropska komisija izpogajala 8. januarja, v Sloveniji pa smo jih naročili marca.

Kacin na včerajšnji tiskovni konferenci ni zamudil priložnosti, da ob tem kritizira Pfizer. »Pričakujemo, da bo dobavitelj do konca maja ta dogovor vendarle začel praktično uresničevati, kar bi njihove tedenske dobave v Sloveniji skoraj podvojilo. To bi nam končno omogočilo, da v juniju pocepimo več kot 400.000 odmerkov tega cepiva mRNA, kar smo, kot se verjetno še spomnite, računali in prvotno načrtovali že za marec, pa se je zavleklo vse do junija,« je dejal nacionalni koordinator cepljenja in dodal, da se vlada zelo trudi naročiti dodatne odmerke cepiv.

lt
Naročilnica za cepivo proizvajalca Biontech & Pfizer

Pri cepivih so gledali na vsak evro

Po poročanju portala Necenzurirano.si je pri decembrski odločitvi prevladala ekonomska logika, saj je cepivo AstraZeneca, ki smo ga naročili v večjih količinah, cenejše. Neuradno naj bi se njegova cena gibala pri manj kot dveh evrih na odmerek, za cepiva tipa mRNA pa se začne pri 12 oziroma 18 evrih na odmerek. Kupovanje poceni se je kmalu izkazalo za drago, saj so bile dobave tega cepiva med najmanj zanesljivimi.

lt
Naročilnica za cepivo proizvajalca Janssen