Dobra novica

Stiki z južnoafriško različico koronavirusa okuženega zdravnika so negativni na okužbo

B.K./STA
1. 3. 2021, 20.27
Posodobljeno: 1. 3. 2021, 20.38
Deli članek:

Pri vseh osebah, ki so bile v stiku z okuženim z novim koronavirusom, pri katerem so prejšnji teden potrdili okužbo z južnoafriško različico virusa, so bila testiranja na okužbo doslej negativna, je danes pojasnila Sanja Vuzem iz mariborske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Okuženi sicer preboleva lažjo obliko covida-19.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Vuzemova je na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 pojasnila, da je okuženi v februarju potoval na območju Afrike skupaj še s tremi osebami. Med potovanjem so se večkrat testirali na okužbo z novim koronavirusom, rezultat je bil vedno negativen.

Izpolnjevali so vse pogoje za vkrcanje na letalo in se tako vrnili v Slovenijo, po povratku pa so se v ponedeljek, 22. februarja, ponovno testirali s PCR testom, vsi so bili negativni. Zato se je omenjeni - gre za zdravnika z Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor - v torek vrnil na delovno mesto, kjer svoje delo opravljal v predpisani zaščitni opremi. Ko se je začel slabo počutiti, se je nemudoma odstranil z delovnega mesta, o tem obvestil delodajalca, opravil bris na okužbo in se samoizoliral. "Oseba je ravnala v skladu s protokolom in upoštevala vsa načela previdnosti," je poudarila Vuzemova.

Pri omenjenem, ki je bil sicer v preteklosti kot zdravstveni delavec cepljen z dvema odmerkoma cepiva proti covidu-19, so znova opravili test, ki je bil tokrat pozitiven. Glede na to, da je bil v Afriki, so se pristojni odločili za sekvenciranje genoma virusa, pri katerem so potrdili južnoafriško različico novega koronavirusa.

Med popotniki še ena okužba

Ob tem je Vuzemova pojasnila, da sta še dve osebi iz skupine popotnikov zboleli z znaki prehlada, pri obeh so potrdili okužbo z novim koronavirusom. Ena oseba je tudi članica istega gospodinjstva okuženega zdravnika. Ena oseba iz skupine, ki je bila pred tem dvakrat cepljena, pa ni dobila nobenih simptomov in tudi PCR test je bil negativen.

Doslej vsi testi negativni

Omenjeni okuženi zdravnik je bil v bolnišnici v visokotveganih stikih s štirimi osebami, ki jim je bila odrejena stroga karantena na domu. Okoli 10 ali 12 oseb pa je bilo z okuženim v nizkotveganih stikih, katerim so epidemiologi podali navodila za samoopazovanje, strogo naj upoštevajo vse preventivne ukrepe.

Vse osebe, ki so bile v stiku z okuženim, so oz. jih še bodo tudi redno testirali na okužbo. Doslej so bili vsi testi negativni, je povedala Vuzemova. Bolniki, ki so bili v stiku z okuženim zdravnikom, so imeli zaradi zaščitne opreme nizko tveganje za okužbo. So pa vse pozvali k testiranju in tisti, ki so se na vabilo odzvali, so bili negativni.

Prav tako so obvestili države letalskih družb, s katerimi je iz Afrike letela omenjena skupina, in dobili informacijo, da na povratnih letih ni bilo drugih slovenskih državljanov.

Vuzemova je ob tem pojasnila, da je večina cepljenih proti covidu-19 zaščitena pred okužbo, se pa lahko zgodi tudi to, da se kljub cepljenju okuži, zlasti ko gre za nove različice virusa. Je pa pri takšnih praviloma potek bolezni lažji. Poudarila je, da cepljenje izjemno dobro ščiti pred težjim potekom bolezni in zapleti, ki zahtevajo bolnišnično zdravljenje. Zato cepljenje proti covidu-19 ostaja izjemno pomembno za zaščito posameznika.

Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Alenka Forte je na neformalni videokonferenci EU ministrov za zdravje predstavila položaj glede novih različic koronavirusa v Sloveniji. "Od začetka leta smo identificirali 56 primerov britanske variante in en primer južnoafriške variante v Sloveniji, vendar nismo odkrili nobenega primera brazilske variante," so njene besede povzeli na spletnih straneh vlade.

Slovenski Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je razvil nacionalno strategijo za sledenje znanih in novih različic virusa, je dodala. Po njenih besedah je namen sledenja hitro odkrivanje novih, bolj nalezljivih različic virusa in spremljanje njihovih vzorcev širjenja.

Minister za zdravje Janez Poklukar je v petek pojasnil, da se je ministrstvo iz previdnostnih razlogov z nacionalnim laboratorijem ter Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo dogovorilo, da bodo namesto dosedanjih 10 odstotkov tedensko sekvencirali (torej analizirali sekvence genoma virusa) 30 odstotkov pozitivnih testov z območja mariborske regije. Gre za previdnostni ukrep, je dejal minister.