Fotografije in posnetki policistov v polni zaščitni opremi, opremljenih z avtomatskim orožjem, ki strumno korakajo po na videz praznem Avtonomnem kulturnem centru (AKC) Metelkova, so grozljivi in težko si je predstavljati, da so nastali na razmeroma miren in spokojen dan, kot je običajno praznični osmi februar. Več kot štirideset uniformiranih mož, pripadnikov posebne policijske enote, je, kot so pojasnili na PU Ljubljana, opravljalo naloge vzdrževanja javnega reda in miru.
Medlo pojasnilo
Pojasnilo policije lahko strnemo v nekaj besed. Ker se je v ponedeljek ob 17. uri na Metelkovi začel nenapovedan protestni shod, na katerem se je zbralo okoli sto protestnikov, in ker se je po koncu protesta del protestnikov vrnil na izhodišče pohoda, je policija »naloge javne varnosti izvajala, dokler je obstajala nevarnost, da bi lahko prišlo do ogrožanja javnega reda«. Ob tem so v sporočilu s PU Ljubljana zapisali še: »Zavračamo očitke o poskusih ustrahovanja, ki se pojavljajo v medijih in na družbenih omrežjih. Spremljanje poteka takega shoda je namreč delo policije po uradni dolžnosti, to pa je med drugim definirano tudi v predpisih o javnih zbiranjih. Naloga policije na takih shodih je skrb za javni red in ravno to so policisti odgovorno in v okviru svojih pooblastil tudi počeli.«
Shod miren, policija oborožena
A več je dejstev, ki ne govorijo v prid uradnim pojasnilom policije. Celo glede na njihova pojasnila so bili pripadniki Posebne policijske enote (PPE) tam po koncu shoda. Čeprav na Metelkovi niso zaznali nikakršnih kršitev reda in miru, so preverjali tudi posamezne prostore in gostinske lokale. Na sami Metelkovi tudi niso zaznali nobenih kršitev. Kot pravijo policisti, so imeli informacije, da bi se na shodu lahko pojavile kršitve reda in miru. Ko smo jih povprašali, od kod tovrstni podatki, so povedali le, da so prišli do njih z zbiranjem informacij. Med celotnim shodom je policija obravnavala skupno 13 kršitev zakona o nalezljivih boleznih, na podlagi katerega so sprejeti odloki vlade za preprečevanje širjenja virusa (9 kršitev prepovedi zbiranja na nedovoljenem shodu, 3 kršitve prepovedi prehajanja meja občin in 1 neuporaba zaščitne maske). Na shodu ni bilo nikakršnih izgredov in upravičeno se lahko vprašamo, zakaj so organi pregona čutili potrebo po takšnem razkazovanju moči.
Le običajna kontrola
Čeprav odgovorni trdijo, da gre za povsem običajno opravljanje nalog policije, je stroka drugačnega mnenja. Brane Lobnikar s fakultete za varnostne vede nam je povedal: »Običajna kontrola lokalov se izvede s pomočjo policijske patrulje, ki tisti dan opravlja svoje delo. Posebna policijska enota je enota na sklic, ki opravlja zahtevnejše naloge na področju vzdrževanja javnega reda in miru, in se (po navadi) ne uporablja za običajno kontrolo lokalov ali določenega prostora. Če gre za kontrolo nekega območja s pomočjo PPE, morajo biti za to vnaprej dani pogoji, ki kažejo na potencialno nevarnost za policiste (na primer pregled naselja, kjer prihaja do hujših kršitev, na primer uporabe strelnega orožja, množičnih kršitev javnega reda in miru, pričakovanega aktivnega upiranja ali napada na policiste). Za pregled praznega območja in za pregled zaprtih lokalov se PPE ne uporablja.«
Posmeh
Metelkova je bil tarča provokacij že v nedeljo, ko se je tam zbralo okoli 20 pripradnikov tako imenovanih Rumenih jopičev, ki so tam razobesili transparent, ki je pozival k rušenju Metelkove. S svojim dejanjem so se hvalili prek družbenih omrežij, ob prihodu policije pa so se razbežali. Svoj lonček so Rumeni jopiči pristavili tudi ob ponedeljkovem prihodu policije, ko so prek družbenih omrežij začeli širiti lažno novico, da naj bi policijo v strahu poklicali kar uporabniki Metelkove sami, ker naj bi delavce Snage zamenjali za Rumene jopiče. Tiskovni predstavnik PU Ljubljana je te informacije zanikal in dodal, da ne ve, od kod govorice prihajajo.
MOL ščiti Metelkovo
Nedeljski vpad Rumenih jopičev in njihov poziv, naj se po Rogu poruši še Metelkova, so ostro obsodili na Mestni občini Ljubljana, kjer so izjavili, da je enačenje vdora Rumenih jopičev v AKC Metelkova mesto s prenovo Roga je neumestno. »Roga ni nihče porušil v imenu sovraštva, ki je osnova delovanja neonacistov, ampak je MOL prevzela v posest svojo lastnino, ki bo z obnovo in ekološko sanacijo postala dostopna vsem, ne kot doslej, ko je bila dostopna le peščici 'izbrancev', in bo v celoti namenjena ustvarjalcem,« so zapisali in dodali, da je AKC Metelkova mesto »v mestnih prostorskih aktih zaščitena kot prostor, namenjen alternativni kulturi in subkulturi, ter eden od ponosov mesta, v katerem negujemo in spoštujemo različnost ter živimo skupaj.«
Poziv k uporu
Uporabniki AKC Metelkova mesto menijo, da dogodka povezana in da so za razmah politike sovraštva odgovorni tako oblastniki in oblastnice, ki so nestrpnežem tudi sicer blizu po idejah, kot mestne oblasti, ki so zrušile Rog. »Zgolj vprašanje časa je, kdaj bo zaenkrat še simbolično nasilje fašističnih tolp preraslo v konkretno nasilje in pogrom,« so izpostavili v objavi na facebooku in hkrati pozvali k vsesplošnemu družbenemu uporu: »Kličemo k solidarnosti in vsesplošnemu družbenemu odporu ter angažmaju proti vse drznejšim grožnjam fašističnih tolp. Njihov pohod in nasilje lahko ustavimo le skupaj. Zato vsak zase in vsi v eno premislimo, kaj lahko naredimo, da jasno pokažemo, da so ulice Ljubljane antifašistične.«