Premier Janez Janša pravi, da čaka na odločitev petih Desusovih poslancev. Do sredinega sestanka koalicije imajo čas za odločitev, ali podpirajo vlado ali so klasična opozicija.
S tem povezuje Janša tudi odločitev o novem ministru za zdravje, položaju, ki ga začasno zaseda kar sam. "Status oziroma pozicija poslanske skupine Desusa je glavni razlog, da v državnem zboru do zdaj še nisem predlagal novega ministra ali ministrice. V primeru, da poslanska skupina Desusa večinsko ne podpira vlade, je potem v zraku tudi ministrstvo za kmetijstvo, ki po koalicijski pogodbi pripada tej stranki oziroma poslanski skupini," je dejal Janša. O domnevni zamisli o rotiranju na zdravstvenem resorju Janša ni govoril.
Že v sredo je prvak LMŠ Marjan Šarec naznanil, da je nujno, da se ugotovi, kdo je na kateri strani in koliko jih je dejansko v opoziciji. Ocenil je, da je predsednik Desusa Karl Erjavec storil vse, kar je napovedal, "poslancev pa verjetno ne more prisiliti v nobeno stvar".
Jurša se v ekstremni opoziciji ne vidi
Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša pa je danes po pozivu Janeza Janše, spomnil, da bodo z vodstvom DeSUS o tem govorili v torek. Za Slovensko tiskovno agencijo je dejal, da se v katerem koli mandatu težko vidi v ekstremni opoziciji. Danes je sicer zasedalo vodstvo DeSUS. Jurša podrobnosti ni razkril, je pa ugotavljal, da v vodstvu verjetno računajo, da bodo poslanci izpolnjevali sklepe stranke.
Poslanec Branko Simonovič pa je v današnji izjavi za STA ocenil, da je bilo Janšev poziv DeSUS, naj se poslanci DeSUS odločijo, pričakovati, saj "tiščati glavo v pesek ne gre". Po njegovem mnenju se mora poslanska skupina DeSUS opredeliti, ali se bodo zavzemali za uresničevanje strankinega programa kot konstruktivna opozicija ali pa bodo šli sodelovali s KUL. Potem, ko je Erjavec umaknil soglasje h konstruktivni nezaupnici, pa bi po mnenju Simonoviča poslancem DeSUS kazalo iti v konstruktivno opozicijo, ki bo podpirala tisto, kar bo po njenem mnenju dobro za državljane.