Na Hrvaškem so v zadnjem dnevu zabeležili 104 okužbe z novim koronavirusom, za covidom-19 so umrli trije ljudje.
Novi kriteriji
Od 25. februarja, ko so na Hrvaškem zabeležili prvi primer okužbe, so potrdili skupno 4634 okužb z novim koronavirusom. Okrevalo je 3394 ljudi. Covidu-19 je doslej podleglo 128 ljudi. Doslej so opravili več kot 108.200 testov, v preteklih 24 urah pa 1417.
Bi morali, glede na številke, našo južno sosedo uvrstiti na rdeči seznam? Kot je pojasnil minister za zdravje Tomaž Gantar, se odločitve glede uvrščanja na različne sezname spreminjajo. Tudi zato, ker si »praktično nihče več ne želi delati lockdowna, se pravi zapiranja države«. Kriterij število okužb na 100.000 prebivalcev v 14 dneh ni več zadosten, je nadaljeval Gantar in pojasnil, da je ta številka odvisna tudi od števila testiranj.
Te odločitve bodo torej po novem skupne, torej v navezi s sosednjimi državami. O Hrvaški pa je dejal, da je vzpodbudno, da so po volitvah sprejeli kar nekaj ukrepov in da imajo tudi bistveno bolj zaprto mejo z državami, »ki so v tem delu na slabšem, predvsem Srbijo, Bih, Črno goro«. Glede na številke je, kar se tiče Hrvaške, kritična predvsem Istra, ki se, če bi upoštevali donedavne kriterije, približuje rdečemu območju. Ta je dolgo časa bila ena najbolj varnih delov Hrvaške, zdaj pa je, ravno obratno, ena najbolj nevarnih »glede možnosti okužbe«.
Za slavonsko županijo in Zagrebom so največ novih okužb v preteklih 24 urah potrdili v istrski županiji, v kateri je bilo od srede še 11 okuženih.
Zaenkrat s strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje še ni pobude, »da bi jo uvrščali na rdečo cono«.