Kriminalisti ugovarjajo

Jelinčič pravi, da so na NPU dobro plačani slabi kriminalisti

L.T.
25. 5. 2020, 19.30
Deli članek:

Na pozive k razpustitvi NPU so se odzvali kriminalisti, ki jih razumejo kot politično motivirane.

STA
Jelinčič trdi, da podobno kot on razmišljajo še nekateri drugi poslanci. Slutiti je, da poziv ni zrasel samo na njegovem zelniku.

STA
Koroš iz združenja kriminalistov Slovenije meni, da je potrebno delati bolje, a hkrati zavrača politično motivirane pozive, kot je Jelinčičev.

Zmago Jelinčič, vodja poslanske skupine SNS, je na Državni zbor naslovil pobudo, s katero predlaga razpustitev Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). Kriminaliste NPU je imenoval za »zelo dobro plačane slabe kriminaliste«, zaposlene na uradu pa za »strokovnjake, ki so počasi izgubili svojo strokovnost (čas jih je povozil)«.

Kriminaliste NPU bi razporedil na delo po policijskih upravah. Pri posebno težkih kaznivih dejanjih pa bi preiskave kriminalisti prepustili začasni multidisciplinarni skupini.

Jelinčič je v pogovoru z nami izpostavil, da ima direktor NPU višjo plačo kot predsednik vlade in države. »Običajni kriminalisti so jezni nanje, ker imajo približno dvakrat višje plače kot oni,« je povedal glede plač na NPU. »V Sloveniji se dogaja veliki kriminal in NPU nič ne naredi. Imamo odlične kriminaliste in specializirano državno tožilstvo. Ti lahko vse postopke vodijo v sklopu svojih kompetenc,« je še dejal.

Ugovor kriminalistov

Predsednik društva slovenskih kriminalistov Slavko Koroš je v pisnem odzivu na Jelinčičeve pobude poudaril, da kriminalisti ne pristajajo na neargumentirane predloge in posplošene ter zavajajoče ocene SNS. »Namen takega političnega predloga lahko zgolj slutimo. Po njihovi logiki tako sledi ukinitev Specializiranega državnega tožilstva in specializiranih kazenskih oddelkov sodišč za sojenje najzahtevnejših zadev,« je ocenil.

Jelinčiča mot le NPU

»To je neumnost, jaz sem samo za NPU rekel, naj se ukine, ker delajo nestrokovno, ker imajo krasne službe. NPU samo pobere rezultate dela običajnih kriminalistov in se s tem hvali,« Jelinčič odgovarja Korošu. »V Sloveniji se dogaja veliki kriminal in NPU nič ne naredi. Imamo odlične kriminaliste in specializirano državno tožilstvo. Ti lahko vse postopke vodijo v sklopu svojih kompetenc,« dodaja.

»Zavedamo se, da se mora kriminalistična policija hitro in učinkovito prilagajati novim razmeram in okoliščinam na področju varnosti, se posodabljati, iskati nove poti in nadgrajevati svojo učinkovitost. Tako je tudi z Nacionalnim preiskovalnim uradom in drugimi podsistemi v policiji in tudi zunaj nje. Ne zatiskamo si oči, da ni mogoče delati še bolje, zato venomer iščemo nove poti napredka in nadgrajevanja. Zato smo odprti za konstruktivne pripombe, pobude in predloge,« je glede tega povedal Koroš.

V preiskavi NPU zaradi Azerbajdžana

Jelinčič je bil v preteklosti tudi sam v preiskavi NPU, ko se je znašel v aferi domnevnega podkupovanja članov Parlamentarne skupščine Sveta Evrope. Ti so osumljeni, da jih je azerbajdžanska vlada podkupila, da so glasovali proti poročilu, ki je bilo zelo kritično do razmer političnih zapornikov v Azerbajdžanu. Jelinčič je takrat vse obtožbe zanikal in zatrdil, da je spornih 25 tisoč evrov zaslužil s prevodom knjige.

»Edino, kar počnejo, je, da se že 10 let gonijo, ko mene preiskujejo zaradi tistega Azerbajdžana. Dejstvo je, da takega slovenskega FBI-ja, kot ga je vzpostavila gospa Kresalova, ne potrebujemo,« Jelinčič odgovarja na te okoliščine.

Je bila njegova pobuda usklajena?

Jelinčiča smo vprašali še, ali je bila njegova pobuda usklajena s katerim drugim političnim subjektom, nemara stranko, poslancem ali kom drugim, ki jim je ukinitev NPU v interesu. »Poslanci, tisti, ki razmišljamo, vidimo veliko svinjarij v tej državi, najhujša je tale z iranskim denarjem. NPU bi moral raziskovati nastanek bančne luknje. Če bi gospodje samo pogledali članke dr. Rada Pezdirja, bi imeli že iz tistega ven celo kopico dokaznih materialov in indicev, na osnovi katerih bi lahko naredili marsikaj,« je odgovoril na vprašanje.

Afero z domnevnim pranjem iranskega denarja v NLB je preiskovala parlamentarna komisija pod vodstvom Anžeta Logarja (SDS).