V Celju so učenci prvih treh razredov v šolo ob spremstvu staršev prihajali po vnaprej dogovorjenih urah. Ob vhodu jih je pričakala strokovna delavka in jih pospremila v šolske prostore, kamor straši ne vstopajo.
Najbolj veseli sošolcev
Otroci, ki so se srečali pred šolo, so bili veseli ponovne vrnitve v šolo. "Veselim se šole in učiteljic, ker sem bila zelo dolgo doma. Pogrešam prijatelje," je povedala prvošolka Manca iz Celja, ki se zaveda tudi tega, da bo v šoli po dvomesečnem premoru vendarle precej drugače, saj bo treba upoštevati stroge zaščitne in higienskem ukrepe: "Vem, da si bomo morali veliko umivati roke in da bomo morali biti malo bolj narazen."
Tudi na OŠ Borcev za severno mejo v Mariboru so učiteljice pričakale otroke pred vhodnimi vrati v šolo. Starši v stavbo šole niso smeli vstopiti, so pa vnaprej dobili točno določene termine, kdaj naj pripeljejo svoje otroke. Pred šolskim poslopjem so bile narisane črte za ustrezne razmake in tam so otroci s starši tudi počakali, saj so nekateri prišli tja že kake pol ure prezgodaj.
Torbe težje kot sicer
Šolske torbe so bile opazno težke, saj so morali otroci prinesti vse potrebščine v šolo, kjer bodo do nadaljnjega tudi ostale. Kot je za STA povedala mama prvošolca Petra Horvat, so bili pred ponovno vrnitvijo v šolo vsi precej vznemirjeni, kot na prvi šolski dan septembra, danes pa jim je že odleglo, saj je otrok vesel, da lahko spet vidi svoje sošolce, starši pa, da se šolsko delo vrača v ustaljene tirnice. "Absolutno je v redu, da so lahko spet v šoli. Če ne drugega, zaradi srečanja, neposrednega kontakta. Sicer so se slišali na Zoomu, a to je čisto nekaj drugega," je dejala.
Starši z vprašanji prevzemanja otrok iz varstva
Med starši je bilo nekaj vprašanj glede prevzemanja otrok iz varstva, a so jim učiteljice, ki so vse nosile zaščitne maske, pojasnile, da naj ime otroka povedo informatorju, ki bo nato šel iskati otroka v razred. Sicer pa glede zaščitnih ukrepov zaradi covida-19 niso imeli opaznih pomislekov; kot je dejala večina, zaupajo pedagoškim delavcem, da bodo dobro poskrbeli za njihove otroke.
To jim je zagotovila tudi ravnateljica Lučka Lazarev Šerbec. Čeprav so imeli s prilagoditvami precej dela, je vesela, da je znova mogoč pouk v živo. "Šola brez otrok ni šola, je le neka zgradba. Zdaj ko je v njej spet živžav, ti kar srce zaigra," je povedala za STA. "Poskrbeli smo za vse, od razkuževanja do umivanja, varnosti pri prehranjevanju, razdalje in podobno. Mislim, da smo vse naredili, kot je potrebno, se bomo pa trudili, da bo čim več pouka zunaj. Tako bodo lahko otroci znova videli učiteljice v obraz in vso obrazno mimiko, ne le oči, kar je za komunikacijo zelo pomembno," je povedala.
Uporaba igral in skupinskih iger prepovedana
V domžalsko Osnovno šolo Rodica se danes vrača 218 učencev prvega triletja, 97 odstotkov vseh. Če na cestah proti šoli ob 8. uri zjutraj ni bilo običajne gneče, je bilo kar živahno na ploščadi pred šolo. Otroci, ki se niso videli dva meseca, so v skupinicah klepetali, med njimi nekateri tudi z zaščitno masko na obrazu. Mnogi starši so stali ob robu ploščadi in čakali, da vidijo svoje otroke vstopiti.
Da se njen drugošolec vrača v šolo, je vesela tudi Jelena. "Sin komaj čaka, da vidi svoje sošolce. Mene pa veseli, da jih bo še naprej učila njihova učiteljica," je povedala. Danes se še ne vrača v službo, saj ima še triletnika, ki se zaradi zdravstvenih razlogov še ne bo vrnil v vrtec.
Glede varnosti in zdravja otrok nima pomislekov, jo pa skrbi, kako se bodo počutili otroci ob vseh ukrepih, ki se jih morajo držati v šoli oz vrtcu. "Upam, da se bodo strokovni delavci v vrtcu in šoli potrudili, da bodo, ne glede na vsa nova pravila, otroci zadovoljni," je dodala.
Zadnja dva meseca dela in šolanja otrok doma sta bila za njihovo družino velik izziv. "Največji izziv je bila časovna stiska, dan je bil prekratek za vse obveznosti. Poleg vloge učiteljev so naju z možem čakale še službene obveznosti in energičen triletnik, ki ni ravno sedel križem rok in pridno čakal. A smo se imeli kar se da lepo v dani situaciji. Iz danih okoliščin smo skušali potegniti najbolje," je še opisala Jelena.
Večina otrok pred domžalsko osnovno šoli je bila zjutraj vidno dobre volje, nekateri posamezniki pa so tudi zbegano ali prestrašeno pogledovali proti vhodu. Drugošolec Linus, ki je pred odhodom v šolsko stavbo potočil tudi nekaj solz, je povedal, mu je bilo šolanje doma všeč, a je vseeno vesel, da bo spet videl sošolce. Le šolska torba je bila danes zelo težka. "Skoraj bi me prevrnila," je komentiral ob torbi, v kateri so se poleg vseh šolskih potrebščin po navodilu vodstva šole nabrali tudi blazina za sedenje zunaj, pobarvanke in otroška revija, s čemer se bodo otroci lahko zaposlili v podaljšanem bivanju. Uporaba šolskih igral in skupinske igre bodo namreč na razočaranje otrok prepovedane.
Tudi v vrtcih po Sloveniji danes že precej živahno
Ob prihodu v vrtec je treba upoštevati poseben protokol. Otroke do garderob in učilnice pospremijo starši, ki si ob vhodu razkužijo roke, nositi pa morajo tudi zaščitno masko.
"V vrtcu mi je bilo všeč. Najbolj sem pogrešal vse prijatelje," je ob današnji vrnitvi med vrstnike dejal petletni Vasja. Srečanja s prijatelji se je veselila tudi triletna Brina iz Celja. "Veselim se vrtca in svojih prijateljev," je dejala in dodala, da si bo morala zdaj tudi precej umivati roke. Čeprav so se otroci veselili vrnitve v vrtec, pa je bilo med nekaterimi, predvsem mlajšimi, zaznati tudi nekaj stisk - ponekod se je slišal tudi jok, a so vzgojiteljice otroke hitro pomirile.
Ravnateljica ljubljanskega vrtca Pedenjped Marjana Zupančič je zagotovila, da je v njihovem vrtcu "vse v redu". Pravi, da je prišlo sicer "malo manj otrok, kot je vpisanih", tako kot v ostalih vrtcih pa je temu primerno prilagojen tudi delovni čas. Vrtec ima sicer 44 oddelkov, zaradi novih ukrepov pa so zagotovili še enega več. V vsakem oddelku delata dve delavki.
Po besedah Zupančičeve je v jasličnih skupinah od sedem do 10 otrok, pri starejših pa od 10 do 12. Igralne urice bodo zaradi preventivnih ukrepov prilagodili tako, da se bodo skupine otrok na igriščih menjale. Tako se različne skupine ne bodo družile med seboj. "Tudi na sprehod bodo šli," je še povedala ravnateljica. V vrtcu Pedenjped je predvideno tudi, da bodo otroci jedli zunaj, a tudi to je odvisno od vremena, je poudarila Zupančičeva.
"Dali bomo vse od sebe, da bomo zadostili čim več pogojem"
V novomeški otroški Vrtec Ciciban se je davi vrnilo približno 320 vrtičkarjev oz. nekaj manj kot polovica otrok. V 39 oddelkov tega vrtca s sedmimi enotami je v zadnjem šolskem letu vpisanih nekaj manj kot 700 otrok.
Ravnateljica vrtca Jožefa Zec je povedala, da so davi odprli vse enote in vse oddelke. Delovanje vrtca so časovno prilagodili potrebam staršem in uredili skladno z zahtevanimi zaščitnimi ukrepi. "Dali bomo vse od sebe, da bomo zadostili čim več pogojem," je dejala. Kot je dodala, so kadrovske težave rešili z dodatno zaposlitvijo študentov, ki bodo pomagali vzgojiteljicam.
Večjih prostorskih težav v Novem mestu nimajo, v svojih skupinah od osem do 10 otrok pa bodo vzgojiteljice poskrbele za nekoliko več higiene kot običajno. Prednost bodo dali bivanju na prostem in sprehodom, je še dejala Zečeva.
Po podatkih Mestne občine Novo mesto naj bi se v tamkajšnje otroške vrtce danes vrnilo približno 1000 otrok. Odprti so vsi vrtci, na delo pa se vrača večina vzgojiteljic. Izjema so strokovni delavci, ki bodo ostali doma zaradi varstva lastnih otrok.
V Vrtcu Murska Sobota, ki ima osem enot, so starši za danes napovedali prihod 44 odstotkov otrok, je povedal ravnatelj vrtca Borut Anželj. Vzgojni kader so razporedili tako, da so zagotovili skupine po standardih, torej od 8 do 10 otrok, za zagotovitev standardov pa so morali kakšnega otroka premestiti v drugo skupino. Kadra imajo dovolj, prihodi pa so minili brez zapletov, saj so starši dobili protokol ravnanja, je dodal Anželj.