Po podatkih Ivanke Korez, predsednice Društva ravnateljev ptujskega območja, se v šolske klopi vrača večina učencev prve triade. »Doma bo ostalo le nekaj tistih učencev, ki imajo opravičljive zdravstvene razloge,« je dejala. Enako je povedala ravnateljica OŠ Žetale, sicer ene najmanjših osnovnih šol v Podravju, Silvestra Klemenčič. »V šoli bo prisotnih 94 odstotkov učencev prve triade, v vrtec pa se od 57 otrok vrača manj kot polovica.« Približno od 50 do 60 odstotkov malčkov se bo vrnilo tudi v ostale vrtce, ki delujejo v okviru osnovnih šol. A to so začasni podatki. »Ta delež znova vključenih vrtčevskih otrok je pomemben le do konca maja oziroma dokler bo veljal interventni zakon, ki starše, ki imajo otroke doma, oprošča plačila vrtca. Kako bo junija, še ne vemo. Glede na izkušnje bomo izvedeli zadnji,« je bila kritična do podajanja informacij Klemenčičeva. Sicer pa imajo trenutno v vrtcu dovolj kadra in prostora. »Zagotovili bomo varstvo v skladu s predpisi in priporočili, tako da bo v zadovoljstvo staršev, omogočili pa bomo tudi sočasnost, to pomeni, da v skupini ne bo le ena strokovna delavka. Prvič je majhnost tudi prednost.«
Majhnost osnovnih šol tokrat njihova prednost
Ta prednost se kaže tudi pri izvajanju pouka. Že zdaj so razredi v Žetalah v prvi triadi manjši od največjega dopustnega števila učencev v oddelku (15). »Lahko bi nam, ki imamo možnost varno organizirati pouk, dovolili izvedbo pouka tudi za ostale razrede. Organizacijsko in kadrovsko sem sposobna organizirati pouk od 1. do 5. razreda. Dolgoročno pa bi bilo dobro, da se vrnejo v šolo vsi učenci, da jih pripravimo in digitalno opismenimo. Ne vemo namreč, kaj nam bo prinesla jesen, še vedno pa vsi učenci, kaj šele starši, niso vešči rabe računalnika.«
Velike osnovne šole z velikimi težavami
V Žetalah za zdaj z zagotavljanjem dovoljšnjega števila učiteljev torej nimajo težav, drugače je v večjih šolah, kjer so primorani razrede razdeliti v več oddelkov, ob tem naj se skupine ne bi družile med sabo, kar pomeni, da mora šola za vsak oddelek organizirati še podaljšano bivanje. In pri tem določilu večina šol naleti na težavo, saj nimajo dovolj zaposlenih. »Oblikovali smo predlog, da bi lahko skupine v podaljšanem bivanju združili ob hkratnem upoštevanju pravila, da v eni skupini ne sme biti več kot 15 učencev,« je povedala Korezova. Dodala je: »Pričakujemo še dodatna navodila ministrstva in upamo, da bodo ta omilile ukrepe.«
Maske dobili, razkužil še ne
Glede strogih navodil/priporočil o zagotavljanju razdalje med učenci, doslednem razkuževanju, umivanju rok, omejenem gibanju … pa je ravnateljica OŠ Žetale dejala: »Doma se otroci lahko družijo, v gostilnah se ljudje lahko družijo, v šolah pa izjemna strogost.« Opozorila je tudi na pomanjkanje zaščitne opreme. »Z ministrstva so dejali, da naj bi maske in razkužila prejeli v regijskih centrih Civilne zaščite (CZ). Toda kot je slišati, lahko za zdaj dobimo le maske. Nekaj dni pred odprtjem šol tako ne vemo, kje in kako bomo pridobili potrebna razkužila. Ob tem bo velika tudi poraba mila in drugih stvari.«