Ravnanje

Objavljena navodila policistom o ravnanju z migranti

J.P./STA
16. 12. 2019, 21.20
Posodobljeno: 16. 12. 2019, 21.23
Deli članek:

Policija je po sodbi upravnega sodišča objavila nekaj navodil policistom o ravnanju z migranti na meji. Po mnenju Amnesty International (AI) Slovenija v dokumentih izstopa navodilo, da se ob prisotnosti hrvaške policije šteje, da je pribežnik zahtevo za mednarodno zaščito podal že na Hrvaškem.

Profimedia
Policija očitke o samovoljnem ali nezakonitem ravnanju že vseskozi zavrača.

V danes objavljenih policijskih dokumentih iz lanskega leta po mnenju AI Slovenija izstopa navodilo, da morajo policisti v primeru prijetja ilegalnih migrantov, ki podajo zahtevo za mednarodno zaščito, upoštevati prisotnost hrvaškega policista in tolmačiti, da je zahtevo za mednarodno zaščito podal na Hrvaškem. Po prepričanju predstavnikov nevladnih organizacij je s tem navodilom policija samovoljno razveljavila pravico do mednarodne zaščite, poroča TV Slovenija.

"Slovenska policija izvaja prepovedano zavračanje in pri tem sodeluje s hrvaškimi organi. Na splošno lahko rečemo, da glede slovenske policije nismo zaznali očitkov o nasilju, medtem ko je v medijih ogromno očitkov glede hrvaške policije. Vendar pa gre tukaj za administrativne ukrepe. Država se je tega poslužila tudi pri izbrisanih, kjer je vse opravila s svinčnikom oz. radirko," je za TV Slovenija ocenil Blaž Kovač iz AI Slovenija.

Policija očitke o samovoljnem ali nezakonitem ravnanju že vseskozi zavrača, navaja televizija. "Če se pri tem postopku najdejo dokazi, da je oseba prišla iz Hrvaške in je znotraj zakonitega roka, se jo najavi in v neformalnem postopku vrača. Druga kategorija oseb so te, ki izrazijo namero, da bodo zaprosile za mednarodno zaščito," pa je za TV Slovenija pojasnil vodja oddelka za državno mejo in tujce pri Policijski upravi Koper Viljem Toskan.

V dokumentih je po poročanju televizije tudi navodilo o posebni obravnavi Maročanov in Alžircev. To pa je po opozorilih Kovača prepovedano etnično profiliranje, ko se avtomatično omejuje gibanje prosilcev za mednarodno zaščito iz Maroka in Alžirije na centru za tujce. Vodstvo policije se je po navedbah Kovača za to odločilo, čeprav so iz preteklih odločitev vedeli, da to ne bo in ni zdržalo sodne presoje.

V AI Slovenija po poročanju TV Slovenija poudarjajo, da je njihova zahteva zgolj to, da se vsakega posameznika obravnava posebej in da ima ta pravico do sodnega varstva.