uspehi in želje

O letu 2019 in novem letu spregovorili slovenski politiki, aktivisti, humanitarci in gospodarstveniki

P.K.
16. 12. 2019, 20.05
Posodobljeno: 16. 12. 2019, 21.33
Deli članek:

Ob robu leta se oziramo v preteklost in s sogovorniki razmišljamo o tistem, kar je po njihovem mnenju najbolj zaznamovalo iztekajoče se leto. Seveda pa so misli uhajale tudi v novo leto, za katerega si med drugim želijo, da bi bilo uspešno, solidarno, pa da bi se zgodila rast vseh plač, ne samo minimalnih. Precej so govorili tudi o občutljivosti do sočloveka, odgovornosti za to, kar počnemo, in stiskah šibkejših.

Dreamstime
Misli sogovorcev so uhajale tudi v novo leto, za katerega si med drugim želijo, da bi bilo uspešno, solidarno, pa da bi se zgodila rast vseh plač, ne samo minimalnih.

Dejan Židan, predsednik Državnega zbora

»Leto 2019 si bom zapomnil predvsem po dobrem delu treh ministrstev, ki jih v tej vladi vodimo Socialni demokrati, krepitvi socialne države, dvigu minimalne plače ter športnih uspehih slovenskih športnic in športnikov. Z veseljem se bom spomnil, da smo na ministrstvu za šolstvo letos med drugim uvedli brezplačne učbenike za drugi razred osnovne šole in za naslednje leto povišali vlaganja v raziskave in razvoj za 12,5 odstotka. Na ministrstvu za kulturo smo z znižanjem davka na knjige in druge publikacije z 9,5 odstotka na pet odstotkov naredili te bolj dostopne.  V letošnjem letu nam je uspelo uvesti tako imenovani 'kulturni evro' in bomo z dodatnimi 122 milijoni evrov bistveno okrepili razvoj slovenske kulture in umetnosti, delovanje ljubiteljske in mladinske kulture, obnovili kulturne spomenike, posodobili opremo javnih kulturnih zavodov in obnovili ter digitalizirali filmsko, glasbeno in plesno dediščino. Zapomnil si bom trud ministrstva za pravosodje, ki se bojuje za zaščito žrtev kaznivih dejanj, še posebej zoper splošno nedotakljivost, in napor Socialnih demokratov, da se Slovenija pridruži državam, ki so zakonsko posebej zaščitile živali in jih opredelila kot živa čuteča bitja. Vsem državljankam in državljanom ob tej priložnosti želim uspešno, srečno in solidarno novo leto 2020.«

Bobo
Dejan Židan

Alojz Kovšca, predsednik državnega sveta Republike Slovenije

»Za nami je prav posebno leto. Leto, ko smo zabeležili nove delovne rekorde. Tisto, kar šteje, ne more zajeti nobena statistika, lahko pa to kaže topel stisk roke ljudi. In teh res številnih prijaznih odzivov državljank in državljanov ne bomo pozabili. Ponosen sem na opravljeno delo in ves vložen trud, tako svetnic in svetnikov kot strokovne ekipe. Vsem skupaj želim, da bi v letu 2020 aktivneje pristopili k reševanju skupnih družbenih problemov, zlasti problemov starajočega se prebivalstva – dolgotrajne oskrbe in gradnje domov. Še najbolj pa si želim, da bi mladi lahko ostali doma, pognali korenine, dobili stanovanja in službe. Srečno!«

Mediaspeed
Alojz Kovšča

Peter Svetina, varuh človekovih pravic

»Iztekajoče se leto si bom najbolj zapomnil po tem, da sem postal varuh človekovih pravic. Z delovanjem institucije sem se dodobra spoznal, premaknil že nekaj zadev z mrtve točke, veselim pa se tudi novih izzivov. Iztekajoče se leto ocenjujem kot dobro. V prihodnje si želim predvsem tega, da bi iz dneva v dan raslo zavedanje o pomembnosti spoštovanja človekovih pravic, o spoštovanju dostojanstva posameznika, o pomenu medgeneracijskega sodelovanja in sobivanja. Pomembno je, da se zavedamo, da vsi živimo v eni državi, na enem svetu in da smo soodgovorni za to, kar počnemo in kar bomo zapustili zanamcem.«

I. Napast
Peter Svetina

Miha Lobnik, zagovornik načela enakosti

»V začetku leta 2019 je Slovenija z rebalansom proračuna postala država, ki se zaveda, da mora, če hoče doseči spremembe na področju varstva pred diskriminacijo, vanj tudi investirati. A imamo želje tudi za prihodnje leto. Z dodatnimi sredstvi bi država zagotovila, da bi imel zagovornik načela enakosti ustrezne pogoje za izvajanje vseh z zakonom predpisanih nalog. Dobro bi bilo, da bi bili v času predsedovanja EU ena tistih evropskih držav, ki je dosledno uresničila priporočila Evropske komisije. Morali bi se zavedati, da se sredstva, ki jih država nameni za preprečevanje diskriminacije, povrnejo. Z njimi preprečujemo veliko širšo družbeno škodo, ki jo sicer diskriminacija povzroča. Naj ob tej priložnosti zaželim vašim bralkam in bralcem vse dobro v prihajajočem letu, v katerem naj bo skrb za vključujočo družbo naš skupni izziv.«

Sašo Švigelj
Miha Lobnik

Boris Krabonja, humanitarec in vodja društva UPornik

»Leto 2019 si bom najbolj zapolnil po tem, da se je UPornik organiziral do te mere, da obvladamo celotno situacijo s svojimi ljudmi; ni nam treba iskati pomoči od zunaj. Zdaj imamo namreč nekoga, ki pokriva pravo, nekdo ima čez socialno delo, pa računovodstvo in tako dalje. Še vedno smo nevladna organizacija, z razliko, da zdaj po strukturi bolj spominjamo na podjetje, ki lahko brez zadržka rešuje socialne stiske. Na to sem letos najbolj ponosen. Sicer pa z žalostjo še vedno ugotavljam, da ne glede na to, kdo je na oblasti, je situacija, kar zadeva šibkejše, enaka. Kar me najbolj jezi, je, da si je nova vlada kupila socialni mir tako, da je začela dvigovati plače v javnem sektorju, katerega del sem tudi sam, namesto da bi 'opravila' s tistimi z roba; tistimi, ki so plačali najvišji davek zadnje krize. Za te se situacija ni spremenila, čeprav bi se mogla. Tu imam v mislih upokojence, samohranilce, ki živijo samo od podpore in z mizernimi otroškimi dodatki. Država se dobesedno izživlja nad bolečino teh ljudi s kvazi reformami in obljubami. Zato si želim, da bi imel v prihodnjem letu dovolj moči, da se bom lahko še naprej spopadal z birokratskimi mlini in ignorantstvom politike do državljanov Republike Slovenije.«

arhiv
Boris Krabonja

Peter Vrisk, predsednik upravnega odbora Zadružne zveze Slovenije

 »Leto 2019 je bilo zelo živahno na področju kmetijstva, zlasti glede reševanja problematike zveri in divjadi na podeželju, priprav na novo skupno kmetijsko politiko in sprememb kmetijske zemljiške zakonodaje ter promocije kakovostne lokalne hrane. V prihodnjem letu nas čaka oblikovanje strateških ukrepov na področju kmetijstva, pridelave hrane in razvoja podeželja. Velika so pričakovanja od nove Evropske komisije, kjer se denar za slovensko kmetijstvo in podeželje mora ohraniti v zadostnem obsegu, da bomo lahko konkurenčni našim kolegom v ostalih državah članicah. Želim, da bi poklic kmeta postal spet cenjen in spoštovan, saj kmetje poleg tega, da pridelujemo kakovostno hrano, ki je vir dobrega zdravja, skrbimo za okolje in naravne vire, ohranjamo pestrost krajine, navade in običaje ter skrbimo za poseljeno in obdelano podeželje. Vsem želim lepe božične praznike ter srečno in zdravo novo leto.«

Agra
Peter Vrisk

Marjan Batagelj, predsednik upravnega odbora družbe Postojnska jama

»Iztekajoče se leto si bomo še kako zapomnili, saj gre za še eno izjemno uspešno leto, v katerem se je Postojnska jama dodatno utrdila kot vodilno turistično podjetje z izjemnim čutom za gosta in trajnostni turizem, kar pa še najlepše potrjujejo človeške ribice. Odprli smo Vilo Planinko – prototip slovenskega turizma, Tajne prostore Hotela Jama, zabeležili smo še eno rekordno sezono in pred kratkim smo javnosti predstavili nove vlakce. Naše človeške ribice so bile zvezdnice nove BBC-jeve oddaje Davida Attenboroughja. Imamo precej odprtih investicij in podpiramo znanost. Leto bomo zaključili z jubilejnimi, že tridesetimi Živimi jaslicami. Leta 2020 obeležujemo deseto obletnico, odkar smo prevzeli Postojnsko jamo, želimo pa si, da bi bilo čarobno in osupljivo kot naša jama ter človeške ribice.«

Osebni arhiv
Marjan Batagelj

Lidija Jerkič, predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije

»Leto je zaznamovalo nekaj pomembnih sprememb, ki se nanašajo na položaj delavk in delavcev: dvig minimalne plače v mesecu januarju in celoletni pritiski delodajalcev za spremembo zakona, vključno s predlogom zakonodajne iniciative. Davčna razbremenitev regresa za letni dopust, kar je delavcem marsikje prineslo večji znesek. Mini davčna, pokojninska reforma in spremembe zakona o urejanju trga dela, ki bodo prinesle večje odmerne odstotke, zanimivejše ostajanje v delovnem razmerju po izpolnitvi pogojev za upokojitev, nekaj več neto ostanka na koncu leta, tudi višja nadomestila za čas brezposelnosti. Žal so nekoliko zastala pogajanja za kolektivne pogodbe, kar je pripisati zakonu o minimalni plači. Spomniti je treba tudi na ustavitev dialoga v Ekonomsko-socialnem svetu, ki pa je rezultiral v pomembni izboljšavi njegovih pravil. V letu 2020 pričakujemo sklenitev socialnega sporazuma, nov plačni model za zasebni sektor, ukinitev prostovoljnega dodatnega zavarovanja in zakon o dolgotrajni oskrbi. Pa rast vseh, ne le minimalnih plač.«

Mateja. J. Potočnik
Lidija Jerkič