Videm

Občinsko plovilo v desetih letih izplulo le dva- do trikrat, zdaj ga prodajajo

Eva Milošič / Štajerski tednik
19. 5. 2019, 20.24
Posodobljeno: 19. 5. 2019, 20.27
Deli članek:

Občina Videm je gumijast čoln kupila leta 2008. Zanj je odštela 13.500 evrov, sredstva pa je takrat namenila tudi prostovoljnim gasilskim društvom (PGD) v občini, da bi gasilci za čoln lahko opravili izpit.

Štajerski tednik
O nakupu kakšnega drugega plovila na občini ne razmišljajo.

Gre za motorni čoln F450 L – gumenjak Brig, dolžine 4,45 in širine 1,95 metra. Izhodiščna cena čolna z DDV zdaj znaša 6710 evrov oziroma slabo polovico nabavne cene. Premičnino bodo prodali najugodnejšemu ponudniku, vendar ponudb pod izhodiščno ceno ne bodo sprejeli. Dražitelji morajo varščino, 671 evrov, vplačati do 30. maja. Javno zbiranje ponudb bo 3. junija ob 10. uri v sejni sobi Občine Videm. Župan Branko Marinič je dejal: »Ne vem točno, kaj je bil pred kakšnim desetletjem osnovni namen nakupa, vem pa, da je bil ta čoln nekaj let garažiran na lokaciji občinskega režijskega obrata v Tržcu. Če imam prave informacije, je bil čoln kupljen za namene civilne zaščite in reševanja. Mislim, da je bil v resnici zgolj preizkušen (dvakrat, morda trikrat), za potrebe, za katere naj bi bil kupljen, pa ni bil nikoli uporabljen.« Dodal je, da tudi gasilci niso vlagali sredstev v usposabljanja, da bi ta čoln lahko uporabljali: »Morda je kdo imel dober namen, ampak ta investicija se gotovo ni izplačala.«

Bobo
Branko Marinič

NEPRIMEREN ZA REŠEVANJE, GASILCI NEUSPOSOBLJENI

Predsednik Gasilske zveze Videm Janez Merc je razložil, da čoln za naloge, za katere je bil kupljen, ni primeren: »Tega čolna ni mogoče uporabljati v stvarni situaciji, to pomeni, ko so vode deroče, polne in nevarne. Tveganja bi bila namreč prevelika, če bi ga uporabljali v skrajnih razmerah, kot so poplave. Mogoče pa ga je uporabljati na mirnih in normalnih vodah.« Dodal je, da čoln preprosto nima ustreznih specifik za reševanje v izrednih razmerah, denimo jeklenega dna.

Dražitelji morajo varščino, 671 evrov, vplačati do 30. maja.

Merc je zagotovil, da so gasilska društva svoje gasilce usposobila za voznike motornih čolnov: »To pa še ne pomeni, da lahko ti čoln vozijo v izrednih razmerah; mi smo voznike usposobili za normalne razmere. Usposobljenosti za delo s čolnom v izrednih razmerah pa pri nas ni.« Pojasnil je, da bi v izrednih razmerah v vsakem primeru morali poklicati enoto za reševanje na vodi in/ali podvodno reševalno službo PGD Ptuj: »Enote za reševanje na vodi v občini Videm namreč niso usposobljene.« O tem, ali videmska občina reševalni čoln potrebuje, ni mogel soditi: »Že jutri me lahko neki dogodek demantira ali postavi v drugačen položaj, zato je to težko reči.«

Videmski župan je še zagotovil, da o nakupu kakšnega drugega plovila na občini ne razmišljajo.