Afera "med prijatelji"

Kaj imajo o mahinacijah in pritiskih na slovenski medij povedati na Hrvaškem

T.L./STA
9. 4. 2019, 12.56
Posodobljeno: 9. 4. 2019, 16.11
Deli članek:

Hrvaška varnostno-obveščevalna agencija (SOA) je danes sporočila, da so navedbe portala 24ur.com, ki se nanašajo na SOA, "neresnične in tendenciozen konstrukt". Oglasil se je tudi Cerar in razkril, da razkritja zanj niso povsem nova.

Profimedia
Na Hrvaškem so ob izbruhu novih informacij ob aferi s prisluškovanjem redkobesedni.

Del hrvaških medijev je povzel poročanje POP TV, da je hrvaška vlada skušala preko posrednika vplivati na POP TV, da ne bi prišlo do razkritja, kdo naj bi stal za prisluhi v arbitraži med Slovenijo in Hrvaško. POP TV je objavil, da je prvi mož avstrijske medijske hiše Styria na Hrvaškem, sicer frančiškanski duhovnikIvan Toljposkušal preprečiti objavo zgodbe o hrvaškem obveščevalcu, znanemu kot Davor Mehanik, ki naj bi prisluškoval slovenskima akterjema v arbitražnem postopku. Portal 24ur.com je poleg tega izpostavil, da naj bi Hrvaška prisluškovala tudi tujim novinarjem.  

Iz SOA so danes na številna novinarska vprašanja odgovorili, da ne komentirajo medijskih ugibanj, a so navedbe 24ur.com o delovanju hrvaške obveščevalne službe označili kot "neresnične in tendenciozne konstrukte". "Gre za nadaljevanje medijske kampanje posameznih medijev v BiH, s katero so želeli kompromitirati SOA in Hrvaško z lažnimi obtožbami o novačenju salafistov za tihotapljenje orožja v BiH in nezakonitem delovanju SOA proti sosednjim državam," so odgovorili s sedeža hrvaških obveščevalcev. 

Mediji v BiH so pred kratkim poročali o domnevni vpletenosti SOA v tajno oboroževanje skupine islamističnih skrajnežev v BiH, da bi tako podprli trditve hrvaške predsednice Kolinde Grabar-Kitarović o več tisoč skrajnežih, ki da iz BiH grozijo celotni regiji. O delovanju SOA na območju BiH je govoril tudi minister za varnost BiH Dragan Mektić, proti kateremu je tožilstvo BiH zaradi tega prejšnji teden sprožilo preiskavo. Mektića sumijo zlorabe položaja in pooblastil, razkrivanja tajnih informacij ter lažnega pričanja. 

Hrvaška vlada trdi, da nima nobenih informacij o domnevnih prizadevanjih Tolja, da bi ustavil objavo zgodbe o domnevnih dejavnostih hrvaških obveščevalcev v Sloveniji, je danes poročal Jutarnji list na svoji spletni strani. "Zagotovo nismo angažirali ne Tolja ne kogar koli drugega, da bi vplival na medije v Sloveniji," je stališče vlade navedel zagrebški časnik, ki pa ni razkril vira iz Banskih dvorov.

Oglasili so se poslanci

Podpredsednik hrvaške vlade in minister za kmetijstvo Tomislav Tolušić danes v Zagrebu ni želel komentirati navedb slovenskih medijev. Novinarjem je dejal le, da obstajajo "lepše zgodbe", kakršna da je tudi razglasitev najboljšega mladega kmeta na konferenci v zagrebškem hotelu Esplanade, na katero je danes prišel.

Poslanci vladajoče večine in opozicije v hrvaškem parlamentu, ki so danes stopili pred novinarje, pa so med drugim menili, da gre za poskus odvračanja pozornosti od dejstva, da je Slovenija kompromitirala arbitražni sporazum.

Predsednik saborskega odbora za notranjo politiko in nacionalno varnost Ranko Ostojić (SDP) je sicer zahteval odgovor hrvaške varnostno-obveščevalne službe (SOA) glede navedb slovenskih medijev, je poročala regionalna televizija N1.

Nekdanji pomočnik hrvaške zunanje ministrice Joško Klisović (SDP) je novinarjem v saboru povedal, da je poteza slovenskega zunanjega ministrstva, ki je na pogovor poklicalo hrvaškega veleposlanika v Ljubljani, del eskalacije spopada, ki da ne bo prispevala k reševanju primera, "če primer sploh obstaja".

Poslanec HDZ Miroslav Tuđman pa je dejal, da bi bilo "zunaj vsake logike", če bi o tem danes znova razpravljali.

Profesor zagrebške pravne fakultete Josip Kregar je v današnjem pogovoru za regionalno televizijo N1 ocenil, da se hrvaška vlada ne bo odzvala na trditve o povezanosti s Toljem, če "afera ne bo dobila takšne razsežnosti, ki bi terjala odziv". Meni, da gre za načrtovano propagandno potezo, ki bo ovirala prizadevanja za reševanje spora z arbitražo, potem ko sta se obe državi znašli v slepi ulici.

Po Kregarjevem mnenju je stanje "zelo resno", ker sta v afero vpleteni prijateljski in sosednji državi, ki si medsebojno prisluškujeta. Spomnil je na dogodek izpred let, ko je Hrvaška na svojem ozemlju zaplenila kombi slovenskih obveščevalcev.

STA je za odziv na dogajanje prosila tudi hrvaško vlado in zunanje ministrstvo, a odgovorov doslej ni dobila.

Oglasil se je tudi Cerar: Razkritja niso povsem nova

Vmešavanje tujih držav in pritiski na slovenske medije so nedopustni, je danes poudaril zunanji minister Miro Cerar v odzivu na ponedeljkovo razkritje poskusov hrvaškega vplivanja. Zatrdil je še, da Slovenija ne bo popustila pri obrambi svobode govora. Povedal je še, da je zunanje ministrstvo v zvezi s tem že poklicalo na pogovor hrvaškega veleposlanika v Ljubljani Borisa Grigića, s katerim se bo pogovorila državna sekretarka na ministrstvu Simona Leskovar. Sam pa se bo srečal s slovensko veleposlanico v Zagrebu Smiljano Knez, ki jo je ministrstvo poklicalo na posvete v Slovenijo. Cerar je še povedal, da s premierjem Marjanom Šarcem usklajujeta dejavnosti v zvezi s tem. 

Razkril je še, da sedanja razkritja zanj niso povsem nova. Že ko je bil predsednik vlade, je obstajala vrsta indicev, a takrat jih je vodil primarni cilj, da arbitražni postopek izpeljejo do konca in dosežejo rešitev. Takrat je kot premier presodil, da bi kakršno koli stopnjevanje napetosti škodilo slovenskim interesom. "Zavezoval nas je tudi 10. člen arbitražnega sporazuma, da nobena stran ne sme stopnjevati napetosti, da ne bi ogrozili postopka in cilja," je pojasnil. 

Kako se bo na najnovejša razkritja odzvala Hrvaška, minister ne ve, meni pa, da dosedanji odzivi kažejo na zadrego hrvaških oblasti.