Smrtno nevarno

FOTO: Pozor pri nabiranju čemaža, zamenjava je lahko usodna!

S.R./STA
26. 3. 2019, 07.50
Posodobljeno: 26. 3. 2019, 09.34
Deli članek:

Prepogosto je mogoče prebrati, da se je uživanje samoniklih rastlin, ki jih je nabral nepoznavalec, končalo s hospitalizacijo ali celo smrtjo. Pri čemažu oziroma divjemu česnu je treba biti še posebej pozoren. Ta trajnica z zdravilnimi učinki je pravo darilo pomladi, a nabiranje terja previdnost.

Profimedia
V primeru prebavnih težav moramo čim prej obiskati urgentno ambulanto in s seboj prinesti zaužito rastlino, saj se na podlagi tega določi tudi zdravljenje (na fotografiji čemaž ali divji česen).

Pomladno nabiranje čemaža zahteva potrebno znanje, saj obstaja nevarnost zamenjave z njemu podobnimi strupenimi rastlinami, opozarjajo na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana.

Vodja Centra za zastrupitve v UKC Miran Brvar v sporočilu za javnost opozarja, da imajo čemaž, jesenski podlesek, čmerika in šmarnica podobne podolgovate liste, zato so zamenjave pogoste in lahko tudi usodne za nabiralce ter njihove sorodnike in prijatelje. V primeru prebavnih težav po obroku čemaža moramo pomisliti na zastrupitev z naštetimi strupenimi rastlinami. 

V UKC so od leta 2000 zdravili 32 bolnikov, ki so se zastrupili z jesenskim podleskom. Štirje bolniki so umrli, saj vsebuje jesenski podlesek močan strup kolhicin, ki je že v majhnih odmerkih smrtno nevaren. 

Jesenski podlesek

Miran Brvar / UKC Ljubljana
POZOR! Smrtno nevaren jesenski podlesek.

Zastrupitev z jesenskim podleskom poteka v več fazah. Od dveh do 12 ur po zastrupitvi bolnikom postane slabo, bruhajo in imajo bolečine v trebuhu ter hudo drisko, ki je lahko krvava. Od 24 do 72 ur po zastrupitvi se pojavijo okvare srca, jeter, ledvic, trebušne slinavke in pljuč. Pri bolnikih, ki preživijo prvi fazi zastrupitve, se po od štirih do petih dneh zaradi zavrtosti kostnega mozga zniža število belih krvnih celic in število ploščic, zato se poveča nevarnost za okužbe in krvavitve. Po od dveh do treh tednih bolnikom izpadejo še lasje, opisujejo v sporočilu UKC. 

Čmerika

Miran Brvar / UKC Ljubljana
Nevarna čmerika.

Čemaž je mogoče zamenjati tudi s čmeriko, vendar zastrupitev ni smrtna. Zastrupitev spremljajo znaki slabost, bruhanje, driska, glavobol, meglen in skakajoč vid, mravljinčenje, oslabelost, počasen srčni utrip, nizek krvni tlak in prehodno izguba zavesti. Navadno se znaki pojavljajo do 12 ur. 

Šmarnica

Miran Brvar / UKC Ljubljana
Šmarnica

Zastrupitev zaradi zamenjave šmarnice s čemažem je po besedah vodje centra za zastrupitev zelo redka. Največkrat se pojavi pri otrocih zaradi zamenjave njenih plodov z jagodami. Strup šmarnice povzroča pekočo bolečino v ustnih, slabost, bruhanje, glavobol, motnje vida in srčnega ritma. 

Za hitro pomoč pokličemo številko 112 oziroma osebnega ali dežurnega zdravnika in sporočimo, kje je prišlo do zastrupitve, kdo se je zastrupil, s katerim strupom in koliko strupa, kdaj in kakšna je prizadetost ponesrečencev.

Miran Brvar / UKC Ljubljana
Na sliki je prikazan kupček »čemaža«, kjer so vidni tudi ostanki jesenskega podleska.

Miran Brvar / UKC Ljubljana
Čemaž

Miran Brvar / UKC Ljubljana
Jesenski podlesek