steber identitete

Tako slovenščino ohranjajo v Egiptu in Avstraliji

Edita Žugelj
4. 3. 2019, 20.50
Deli članek:

Ponekod potomci šele odkrivajo svoje slovenske korenine in pri dopolnilnem pouku slovenščine s prvimi slovenskimi besedami spoznavajo jezik svojih prednikov, ki se ga spomnijo iz otroštva.

Edita Žugelj
Učiteljica slovenskega jezika v Queenslandu Daniela Jones z avtorico oddaje Slovenija brez meja.

Pouk slovenščine v čezoceanskih državah poteka v okviru slovenskih združenj ali katoliških misij. Izvajajo ga v sobotnih ali nedeljskih šolah, v okviru srednješolskih tečajev in tečajev za odrasle ter po spletu. V mnogih državah, kjer živijo naši rojaki, pri dopolnilnem pouku slovenščine poleg učiteljic in učiteljev, ki so iz Slovenije napoteni na delo v tujino, poučujejo tudi tako imenovani nenapoteni učitelji. To so Slovenci ali njihovi potomci, ki že sicer živijo na območju, na katerem poteka pouk.

Edita Žugelj
Učiteljica slovenščine v Kairu Iva Vidovič El Gharabawy z avtorico oddaje.

KJER IMAJO LJUDJE VEDNO ČAS ZA DRUGE

Hrastničanka Iva Vidovič El Gharabawy v Egiptu živi zadnjih 10 let. Deželo je najprej spoznavala kot turistična vodnica, ko je delala za eno od slovenskih turističnih agencij. Potem se je poročila z domačinom in zaživela v prestolnici Kairo, kjer domuje tudi Egipčansko slovensko društvo Snežinka. V njem se srečujejo potomci aleksandrink, prijatelji Slovenije in poslovneži, ki delajo v Egiptu. Iva v društvu ob petkih, ki je v Egiptu dela prost dan, poučuje slovenščino. Začeli so z desetimi učenci, zdaj jih ima nekaj manj, saj je bila za nekatere slovenščina pretežka. So pa zato ostali toliko bolj navdušeni, nekateri hodijo tudi na poletne šole slovenščine v Sloveniji.

O izseljenstvu tudi v oddaji Slovenija brez meja na Radiu Veseljak.

TRUD ZA VSAKEGA POSAMEZNIKA

Daniela Jones je ena od učiteljic slovenskega jezika v avstralskem Brisbanu in okolici. Slovenijo je zapustila pred 30 leti, v Avstraliji pa živi zadnjih 23 let. Z možem Avstralcem imata pet zdaj že odraslih otrok. Daniela slovenščino poučuje dobro leto. Čeprav je na območju dosti slovenskih družin, ki so se v Avstralijo priselile v zadnjih 20 letih, pravi, da učencev ni veliko. Mnogi starši namreč otroke učijo kar doma. Poleg tega so družine razkropljene po velikem, dvomilijonskem Brisbanu, zato je učence težko zbrati skupaj. Vendar učiteljice delajo po načelu, da bodo še vedno učile, tudi če bodo imele le enega učenca. V državi Queensland so sicer štiri slovenska združenja.