nočni lovec

Za psa usodno srečanje s šakalom v okolici Juršincev

Vida Božičko / Štajerski tednik
31. 1. 2019, 06.53
Deli članek:

Na eni od domačij v Bodkovcih je šakal napadel psa in ga pokončal. Obgrizenega psa so peljali k veterinarju, kjer so potrdili sum lovcev, da ga je napadel šakal. Pred tem so krajani že večkrat slišali šakala, zato dvomov o njegovi prisotnosti na tem območju ni več.

Profimedia
Šakali so prilagojeni za lov na sesalce, ptiče in plazilce. Posebej vešči so teka na dolge proge.

Zaradi povečanega števila te vrste lovci od pristojnega ministrstva pričakujejo sprejetje ustreznih ukrepov, ki bi omogočali odstrel šakalov. Za zdaj je namreč prepovedan.

Zlati ali navadni šakal, ki spada v družino psov in je po velikosti med volkom in lisico, se je v zadnjih letih razmnožil po vsej Sloveniji, zato ga vse pogosteje videvajo tudi po Slovenskih goricah, v okolici Ptuja, Ormoža, Lenarta in Gornje Radgone.Je izjemno iznajdljiva in prilagodljiva žival, ki se zadovolji z manjšimi glodavci in sesalci, loti pa se tudi srnjadi, zlasti mladičev. Šakal je vrsta, ki dobro izkorišča človeške napake, saj se hrani tudi z mrhovino, ki jo v obliki smeti ljudje vse prevečkrat odlagajo v naravo.

Lovska zveza Slovenije opozarja, da je šakalov v slovenskem prostoru vse več in da to postaja problematično, zato je tudi predlagala uvrstitev šakala med lovne vrste divjadi. S tem namenom že izvajajo monitoring šakala, saj bodo le tako ugotovili, kako velika je populacija. »Rezultati monitoringa bodo podlaga za ustrezne cilje in ukrepe upravljanja s to vrsto. V lovski informacijski sistem Lisjak sporočajo vse podatke o zapaženem šakalu. Tudi lovske družine s področja ptujsko-ormoškega območnega združenja upravljavcev lovišč s tem posredno sodelujejo v raziskovalnem projektu,« so povedali na lovski zvezi.

STA
Šakal spominja na mešanca med volkom in lisico, vendar prihaja iz rodu psov. Najbolj aktiven je ponoči.

V dosedanjem 23-mesečnem monitoringu so v bazo podatkov vpisali 1307 znakov prisotnosti šakala. Prisotnost šakala je bila zabeležena v 911 zapisih v 130 loviščih.

»Ker se raziskovalni projekt izvaja na območju vse Slovenije, glede šakala na območjih Ptuja in Ormoža težko govorimo o številkah. Lovci pa opažamo, da jih je tudi na tem območju vse več,« pravi predsednik ZLD Ptuj-Ormož Srečko Krope. Po njegovih predvidevanjih jih je verjetno največ v porečjih Drave in Dravinje, kjer so najprimernejši življenjski pogoji za to vrsto. »Večkrat je bil šakal opažen v številnih lovskih družinah na ptujskem in ormoškem območju. Vedno boljše pogoje ima šakal tudi na območju zahodnih gozdnatih Haloz zaradi intenzivnega zaraščanja površin kot posledice opuščanja obdelave vinogradov,« še pravi Krope.

Estrada

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

darja gajsek
Uživa, ko poje skupaj s publiko

Vili Resnik: "Želim si dočakati sto let!"

ana-petrič
Naročen poizkus diskreditacije

Slovenka leta Ana Petrič žrtev tako imenovanega 'fishinga'

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Zanimivosti

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!