Povišanje

Avtomatičen dvig socialne pomoči? "Ne gre za stvar dobre volje", pravi Kopač Mrakova

T.L./STA
24. 5. 2018, 11.25
Posodobljeno: 24. 5. 2018, 11.30
Deli članek:

Ob povišanju socialne pomoči je potrebno oddati vlogo: zaradi velikega navala vlog na centre za socialno delo Kopač Mrakova obljublja, da bodo pripravili tudi poračune za nazaj, če ne bodo uspeli pravočasno odločiti o vseh.

Profimedia
Nov osnovni znesek minimalnega dohodka, in sicer za samsko osebo 385,05 evra namesto trenutnih 297,53 evra, začne veljati 1. junija.

Veliko slabe volje so sprožile informacije, da dviga socialne pomoči upravičenci ne bodo dobili, če ne bodo oddali ustrezne vloge. Po zakonski spremembi višine denarne socialne pomoči morajo prejemniki za njeno zvišanje oddati vlogo, saj za avtomatičen dvig ni zakonske podlage, je dejala pristojna ministrica, ki opravlja tekoče posle, Anja Kopač Mrak. "Ne gre za stvar dobre volje," je odgovorila na poziv nevladnikov, naj ministrstvo znesek prejemnikom zviša avtomatično.

Strokovne službe na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so po navedbah Kopač Mrakove ocenile, da bi morali imeti za avtomatičen dvig denarne socialne pomoči, h kateremu so jih pozvale tudi nekatere nevladne organizacije, zakonsko podlago, brez nje pa tega ni mogoče narediti.

"Če bi bila to stvar dobre volje, bi seveda mi to storili, žal bi moral zakon predvidevati ta avtomatizem oziroma odločanje po uradni dolžnosti," je dejala. Kot je dodala, bi bilo treba takrat, ko je bil sprejet zakonski predlog o višji denarni socialni pomoči, razmisliti tudi o tem, da bi temeljni zakon, ki zdaj predvideva vlogo, na podlagi katere se ugotavlja upravičenost do prejemanja denarne socialne pomoči, predvidel avtomatizem oziroma odločanje po uradni dolžnosti.

Če ne bodo uspeli rešiti vseh vlog pravočasno, obljublja poračun

Tako pa morajo po njenih navedbah tudi obstoječi uporabniki denarne socialne pomoči na center za socialno delo oddati vlogo za višjo denarno socialno pomoč in druge pravice, ki se vežejo na znesek minimalnega dohodka. Ob tem je omenila velik naval vlog na centre za socialno delo in pojasnila, da bodo pripravili tudi poračune za nazaj, če ne bodo uspeli pravočasno odločiti o vseh.

Nov osnovni znesek minimalnega dohodka, in sicer za samsko osebo 385,05 evra namesto trenutnih 297,53 evra, namreč začne veljati 1. junija. To pomeni, da se takrat na to višino zvišujejo znesek redne in izredne denarne socialne pomoči ter posmrtnine, prav tako pa bo višji cenzus za varstveni dodatek, in sicer bo za samsko osebo največ 566,02 evra.

"Če do denarne socialne pomoči oziroma varstvenega dodatka še niste upravičeni, lahko vlogo vložite že meseca maja 2018. Če že imate veljavno odločbo o denarni socialni pomoči oziroma varstvenem dodatku, pa je treba za uveljavljanje višjega zneska denarne socialne pomoči oziroma varstvenega dodatka najkasneje do konca julija 2018 oddati novo vlogo na center za socialno delo," so še pojasnili na spletnih straneh ministrstva.

Navedena višina denarne socialne pomoči pa bo v skladu z aprila sprejeto zakonsko spremembo veljala le do konca leta, z januarjem 2019 se bo namreč spremenila na 331,26 evra.