Sledijo sankcije

Odločni Cerar ostro nad "zvijačno taktiko naših sosedov"

S.R./STA
20. 12. 2017, 19.49
Posodobljeno: 20. 12. 2017, 19.54
Deli članek:

Izjave hrvaškega kolega Andreja Plenkovića, da bi se o kopenski meji med državama lahko v veliki meri brez težav dogovorili, je premier Miro Cerar ocenil kot "spretno ali zvijačno taktiko naših sosedov, ki nas skušajo na vse možne načine potegniti v nova pogajanja o meji".

STA

Cerar je v pogovoru za Studio ob 17h spregovoril o svojem obisku pri hrvaškem kolegu Andreju Plenkoviću in ocenil, da je prav, da so slovenska, hrvaška in druga svetovna javnost videli, da je Slovenija država dialoga, a tudi, da je odločna in bo spoštovala pravne norme.

Po 29. decembru, ko se bo iztekel rok za pripravo na izvršitev odločbe, bo Slovenija polno pripravljena na to. Na morju bo tako še naprej izvrševala svojo suvereno pravico nadzora. Naši organi nadzora so doslej kršiteljem izrekali opomine, od tedaj pa bodo lahko izrekali še kake druge sankcije, če bo to potrebno, je dejal premier, a dodal, da incidentov Slovenija ne bo sprožala. Je pa treba po njegovih besedah nujno imenovati mešano meddržavno komisijo, ki bo točno zarisala mejo na kopnem.

Če bo Hrvaška po 29. decembru še naprej vztrajala pri stališču, da ne prizna arbitražne odločbe, pa bo morala Slovenija "uporabiti pravna sredstva, naj bo to tožba ali kaj drugega."

Cerar je bil kritičen tudi do nekaterih izjav zunanjega ministra Karla Erjavca in ocenil, da "nekoliko preveč že misli na volitve, kar ni primerno za zunanjega ministra." Dodal je, da se je Erjavec strinjal in podprl vse sklepe vlade po arbitražni sodbi. "Zdaj je potrebno, da vlada enotno pristopi k implementaciji, pričakujem odgovorno držo, manj besed in več dejanj," je dodal. Je pa zanikal, da bi razmišljal, da bi Erjavcu odvzel pooblastila glede arbitraže.

Vprašanje Palestine

Pričakovanja do Erjavca ima tudi pri vprašanju priznanja Palestine. Pojasnil je namreč, da je vlada leta 2015 na predlog Erjavca sprejela sklep, da je treba izbrati primeren trenutek za priznanje Palestine. Če Slovenija zdaj sama prizna Palestino, "kar ni nemogoče", "moramo preveriti, kakšne posledice bo imelo to za Slovenijo v svetu, saj se bodo na to zaveznice Izraela, ZDA, gotovo odzvale," je dejal premier.

Erjavcu je tako naročil, da na četrtkovi seji vlade ob predlogu za začetek postopka priznanja Palestine pojasni, kako so se do danes spremenile okoliščine. "Pričakujem tudi, da pove, katere države v Evropi so morda blizu tega, da bi priznale Palestino, ali je uspel na diplomatskem parketu prepričati nekatere kolege, da bi šle s Slovenijo še druge države v tej smeri," je dodal.

Stavke in zdravstvo

Cerar je spregovoril tudi o napovedi stavk v javnem sektorju in zatrdil, da bo vlada nadaljevala pogajanja, a da vsem zahtevam naenkrat ne more ugoditi. Glede stavke na Sovi pa je dejal, da po njegovih podatkih služba normalno deluje, direktor Zoran Klemenčič pa še uživa njegovo zaupanje.

Prav tako ga še uživa ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, ki bo v četrtek koaliciji predstavila predlog sprememb zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Ker je zakon obsežen, je njegova priprava trajala dalj časa, a Cerar je prepričan, da ga še lahko sprejmejo, če bo politična volja. Obenem je priznal, da zaradi izjav iz vrst SD nima dobrega občutka.

Sicer pa je Cerar ugotavljal, da so veliko naredili, vsega pa jim ni uspelo, zato potrebujejo še en mandat. V SMC, ki se je ustanovila tik pred zadnjimi volitvami, po njegovih besedah ostajajo tudi samorastniki, gibanje, "privrženi idealu prekiniti s starimi politikami plenilstva, lobiranja, metanja polen pod noge in prinesti nekaj novega."