Neresnično in zlonamerno

Zemljarič pravi, da ni morilec in rabelj, za kar ga je označil novinar

S.R./STA
19. 12. 2017, 17.42
Posodobljeno: 19. 12. 2017, 17.44
Deli članek:

Na ljubljanskem okrožnem sodišču je bil na glavni obravnavi zoper novinarja Reporterja Igorja Kršinarja danes vendar zaslišan zasebni tožnik Janez Zemljarič. Kot je izpovedal, so trditve v člankih obtoženega neresnične in zlonamerne, Kršinar pa da zanje ni imel nobene podlage in dokazov.

Primož Lavre
Zemljarič je vztrajal, da ni nikogar ubil ali komu naročil umor.

Janez Zemljarič je v svojem pričanju poudaril, da mu je novinar Igor Kršinar očital kaznivo dejanje umora brez podlage v listinah in drugih dokazih. Trditve obtoženega v člankih so po njegovih besedah brez osnove in razlag, članki pa so napisani na podcenjevalen, zaničljiv in posmehljiv način, saj ga je označil z morilcem in rabljem, ki naj bi naročil umor. Vztrajal je, da ni nikdar kogar koli ubil, umoril ali komu naročil umor.

Kot je poudaril, naj bi Kršinar bil do njega izredno sovražno in zaničevalno nastrojen. Trditve v člankih so neresnične in zlonamerne, je prepričan Zemljarič. Obtoženi ga je po njegovih besedah želel predstavil javnosti na zaničevalen način, in sicer kot nekoga, ki je ubijal in storil kaznivo dejanje. Gre, kot pravi, za načrtno blatenje njegovega imena v javnosti.

Zasebni tožnik je tudi izpostavil, da Kršinar po njegovem prepričanju ni opravil svoje raziskovalne naloge, saj ni predstavil okoliščin, ki jih je imel za osnovo za pisanje člankov. Obtoženi, kot je povedal Zemljarič, tudi ni ravnal v skladu s svojo novinarsko etiko. 

Zemljarič je poudaril, da ne ve razlogov za te grobe napade v objavljenih člankih. Po njegovih besedah bi lahko bila v ozadju želja po samopromociji oziroma gre za rezultat drugih interesov.

Večine se ne spomni

V nadaljevanju je Zemljariču vprašanja zastavljal zagovornik obtoženega Radovan Cerjak. Na večino vprašanj Zemljarič ni odgovoril, saj da se dokumentov, ljudi in dogodkov večinoma več ne spomni. Navedel je le, da v nobenem dokumentu ne piše, da je naročil umor. Poleg tega je zatrdil, da hrvaškega emigranta Nikico Martinovića, katerega smrt Kršinar v svojem članku povezuje z Zemljaričem, ni poznal. Prav tako ni vedel, kdo se skriva za imenom Hanzi, kateremu naj bi SDV naročila umor Martinovića.

Zemljarič je vztrajal, da je na čelo SDV prišel septembra leta 1975, kar je nekaj mesecev po smrti Martinovića, in ne leta 1973, kot je razvidno iz določenih arhivskih dokumentov. Ob tem pa dodal, da ni nikoli podpisal za noben umor, saj po njegovih besedah v SDV niso imeli pravice obsojati in ubijati ljudi.

Na vprašanje sodnika Tomaža Bromšeta, zakaj se ni odzval na spletno pošto in klice Kršinarja, ki ga je pozival k odzivu na priložene dokumente pred objavo njegovih člankov, je Zemljarič dejal, da se teh pozivov ne spomni ter da se nanje ni mogel odzvati.

Nadaljevanje glavne obravnave bo 4. januarja.

Jože Biščak
Janez Zemljarič na sodišču.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov