Zapuščeno vozilo

FOTO: Avto preraščajo robide, pristojni pa ne ukrepajo

Mirjana Martinovič / Dolenjski list
16. 11. 2017, 06.50
Deli članek:

Stanovalce na Šegovi ulici v Novem mestu že nekaj časa moti zapuščen avto, ki tam čaka, da ga nekdo odstrani. A pristojne službe odgovornost prelagajo druga na drugo.

K.R.
Zapuščeno vozilo že več let razpada na javnem parkirišču.

Na uredništvo se je po neuspešnem dopisovanju s pristojnimi službami obrnila Karmen Rodič. »Že več kot pet let na parkirišču pred bloki na Šegovi ulici stoji zapuščen avto. Brez tablic (ves čas), spuščene gume, preraščajo ga robide, odteka olje, ose so si v vozilu ustvarile gnezdo, skratka propada, razpada vsak dan pred našimi očmi,« je začela pripoved.

S pritožbo igrajo pingpong

Po besedah Rodičeve so stanovalci soseske ukrepali, a žal neuspešno. Pravijo, da se odgovorni z njihovo pritožbo igrajo pingpong, saj prenašajo odgovornost drugi na druge, in sicer občinski redar na okoljskega inšpektorja in obratno. »Avto bi takoj odstranili, če bi bil parkiran na pločniku ali na prehodu za pešce in bi s tem ogrožal promet. Stanovalci ga lahko odnesemo tja, a to ni način.«

K.R.
Spuščene gume, preraščajo ga robide

Na novomeški enoti Inšpektorata RS za okolje in prostor so povedali le, da so občanki že odgovorili, v odgovoru pa so zapisali, da »ker ravnanje z zapuščenimi vozili ne spada v pristojnost in delovno področje Inšpektorata RS za okolje in prostor«, prijavo odstopajo v reševanje medobčinskemu inšpektoratu. Z občine so nato na naše vnovično poizvedovanje ponovili, da »ker avto ne stoji na cestišču, inšpektorat v tem primeru nima pristojnosti«.

Že marca so zadevo predali okoljskemu inšpektorju, »ki lahko v primeru znakov izrabljenosti vozila, ki vplivajo na okolje, odredi odstranitev«. So pa tokrat dodali, da je »po večmesečni neodzivnosti Inšpektorat RS za okolje in prostor prijavo vrnil v reševanje medobčinskemu inšpektoratu, ki je ponovno opozoril, da nima podlage za odstranitev vozila. V primeru nadaljnje neodzivnosti bomo sprožili upravni spor.« Na občini še pravijo, da v podobnih situacijah občane, ki jih pristojne institucije preusmerijo na občinske službe, vljudno naprošajo, da jih o tem obvestijo v čim krajšem času.

Vozilo se uniči, lastnik se kaznuje

Mi smo zadevo preverili še na Policijski upravi Novo mesto. »Če pooblaščena uradna oseba najde zapuščeno vozilo, namesti nanj pisno odredbo, s katero se naloži odstranitev vozila najkasneje v treh dneh od dneva izdaje odredbe. Če zapuščeno vozilo ni odstranjeno v tem roku, ga odstrani pristojni izvajalec rednega vzdrževanja cest. Po treh mesecih se lahko zapuščeno vozilo uniči ali proda. Z globo 120 evrov se kaznuje lastnik zapuščenega vozila, ki vozila ne odstrani, čeprav je bila odrejena odstranitev,« je pojasnila tamkajšnja predstavnica za odnose z javnostmi Alenka Drenik. Tudi ona je bralko prosila za podrobnejše podatke o lokaciji vozila, kar smo v njenem oziroma imenu stanovalcev Šegove ulice storili kar sami. Z zanimanjem bomo počakali nadaljevanje …

K.R.
Avto razpada, v njem so si gnezdo ustvarile ose.

Ministrstvo se strinja z inšpektoratom

08Za odziv smo prosili tudi ministrstvo za okolje in prostor, ki pa je v svojem odgovoru ponovilo stališče okoljskega inšpektorata: »Nadzor nad ravnanjem z zapuščenimi vozli ne spada v delovno področje Inšpektorata RS za okolje in prostor. Na podlagi občinskih odlokov o ravnanju z zapuščenimi vozili izvajajo nadzor na tem področju občinski in medobčinski inšpektorati in redarstva.«