Deklaracija poudarja pripravljenost držav članic:
1. da dajo na voljo ustrezen in zadosten radijski spekter
2. vzpodbujajo izmenjavo izkušenj med državami in večjo transparentost
3. da okrepijo osnovna načela upravljanja s spektrom: predvidljivost, odprtost, transparentnost in nediskriminatornost
4. da zagotovijo pokritost in povezljivost
5. za ohranitev globalne interoperabilnosti 5G6. za lažji razvoj optičnih omrežij za povezovanje baznih postaj
7. za podporo uvedbe pametnih omrežij
8. za vzpostavitev strateškega dialoga
Deklaracija je namenjena vzpostavitvi "jasnega in predvidljivega zakonodajnega okolja in pogojev, ki bodo usmerjeni v prihodnost in nove investicije z namenom, da postane Evropa vodilna pri uvedbi 5G", so sporočili z ministrstva za javno upravo.
Minister Boris Koprivnikar je ob podpisu poudaril, da "moramo z namenom, da podatki res postanejo peta svoboščina Unije, postaviti jasna in enostavna pravila, ki omogočajo pretok podatkov, okrepiti zaupanje v institucije, ki razpolagajo z našimi podatki, razjasniti lastništvo nad podatki in podatke znati pametno uporabljati s pomočjo podatkovnega zemljevida".
Primerljivi standardi po vseh regijah
V 5G obdobju nekaterih storitev ne bo mogoče opravljati čezmejno, če ne bodo zagotovljeni pogoji povezljivosti. Za to pa bo potrebno imeti primerljive standarde po vseh regijah. "V Sloveniji smo vzpostavili ekosistem deležnikov in pripravili vse potrebno za vzpostavitev pilotnega projekta 5G, ki bi zajel celotno območje države in tako ponudil rešitve ostalim članicam Unije," je še dodal minister za javno upravo.