Jurij Šorli je za STA pojasnil, da so se sredstva za plače sprostila, potem ko je eden od izvajalcev energetske sanacije začasno zadržal izvršbo. A ta sredstva so zadoščala le za izplačilo neto plač, ne pa tudi prispevkov.
Po besedah v. d. direktorja gre za kratkoročno rešitev, zato morajo nujno poiskati dolgoročno. S težavo so že pred dnevi seznanili ministrstvo za zdravje, a od tam še niso prejeli pomoči.
Kaj pravi ministrstvo za zdravje?
So pa naknadno z ministrstva za zdravje sporočili, da bodo ministrstvu za finance predlagali, da bolnišnici odobri kredit, saj želijo zagotoviti nemoteno zdravstveno oskrbo prebivalstva. Kot so še zapisali, se je bolnišnica Topolšica znašla v hudih likvidnostnih težavah zaradi slabega vodenja in napačnih poslovnih odločitev v preteklosti za investicije, ki niso imele finančnega kritja. Istočasno je treba pristopiti k sanacijskim ukrepom, ki zajemajo odprodajo nepremičnin in načrt pripojitve bolnišnice Topolšica k drugi bolnišnici, so še sporočili.
Dodali so, da so likvidnostne težave bolnišnice nastale zaradi investicije v prenovo bolniških sob in postelj, za katero bolnišnica ni imela zagotovljenih finančnih sredstev. Ministrstvo za zdravje je zato zahtevalo revizijo celotnih investicijskih vlaganj v preteklosti, poteka pa tudi revizija računskega sodišča.
Obveznosti
Bolnišnica Topolšica ima šest milijonov nepokritih obveznosti, od tega 2,2 milijona zapadlih obveznosti, 2,3 milijona evrov posojil pri državni zakladnici in 1,7 milijona evrov dolgoročnega posojila komercialne banke, so še navedli na ministrstvu.
Vsi prihranki bolnišnice so bili porabljeni za financiranje 8,5 milijona evrov vredne naložbe v energetsko obnovo bolnišnice, ki so jo zaključili lani. Ta je bila po besedah Šorlija nujna, a preverjajo, če je bila ustrezno izvedena.
Ministrstvo za zdravje sicer med drugim preverja možnosti združitve Bolnišnice Topolšica s Kliniko Golnik ali s Splošno bolnišnico Celje.