Javna obravnava

Prepoved brezplačnih plastičnih nosilnih vrečk? Razen izjem le še plačljive

J.P.
30. 3. 2017, 11.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Ministrstvo za okolje in prostor je objavilo predloga sprememb in dopolnitev Uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo ter Uredbe o okoljski dajatvi z onesnaževanje okolja zaradi nastajanje odpadne embalaže.

Profimedia
Določen okoljski cilj je zmanjšati letno raven potrošnje teh vrečk pod 40 na osebo do konca 2025.

Evropska direktiva glede zmanjšanja potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk nalaga sprejetje določenih ukrepov. Okoljski cilj je sledeči: do 31. decembra 2019 zmanjšati letno raven potrošnje pod 90 takih vrečk na osebo. Ter pod 40 vrečk na osebo do 31. decembra 2025. Ukrepi so nadalje mogoči za vse vrečke, ne glede na debelino.

Izjema vrečke za sveža živila

Pripombe in predloge lahko posredujete do srede, 3. maja 2017, na e-naslov gp.mop@gov.si.

Ministrstvo za okolje in prostor zaradi prenosa direktive predlaga »prepoved brezplačnih plastičnih nosilnih vrečk, prodajna cena vrečke pa ne bo smela biti nižja od nabavne cene te vrečke, po kateri jo je distributer kupil od predhodnega dobavitelja. Ta obveznost bo veljala za vsa prodajna mesta, na katerih so kupcem na voljo plastične nosilne vrečke. Izjema so zelo lahke plastične nosilne vrečke, ki jih bodo kupci uporabili za sveža živila, ki niso predpakirana, npr. sadje in zelenjavo. V vseh drugih primerih pa bodo tudi te vrečke plačljive. Večina sadja in zelenjave, pa tudi sveži mesni izdelki, v maloprodaji niso predpakirani, kar izhaja iz navad potrošnikov, da želijo sami izbirati posamezne kose sadja in zelenjave, meso pa postreže mesar v mesnici ali v posebnem oddelku v sklopu trgovine. Na prodajnih mestih sadja in zelenjave so potrošnikom na voljo brezplačne zelo lahke plastične nosilne vrečke manjšega volumna, s čimer se že vrsto let zagotavlja uveljavljanje načela varne hrane glede omejevanja prenosa škodljivih snovi z ene vrste sadja ali zelenjave na drugo vrsto, uporaba teh vrečk pa prispeva tudi k temu, da se zavrže manj hrane. Vsaka drugačna embalaža, npr. plastične škatle ali papirnate vrečke, je težja in bi tako samo povečala količine odpadne embalaže.«

Evidenca

Predlog ureja tudi ozaveščanje potrošnikov o vplivu lahkih plastičnih nosilnih vrečk na okolje. 

Proizvajalci in pridobitelji pa bodo morali plačevati stroške ravnanja z odpadno embalažo in okoljsko dajatev ne glede na količino vrečk, ki jih bodo dali v promet. Distributerji, ki bo take vrečke dajali kupcem tudi za predpakirana živila ali za neživilske izdelke, bodo morali voditi evidenco in poročati o številu. Na ministrstvu načrtujejo tudi evidenco vseh oseb, ki dajejo embalažo v promet. »Na podlagi podatkov iz te evidence bo mogoče oceniti potrebo po spremembi količinskega praga, pod katerim osebam, ki dajejo embalažo v promet, ni treba plačevati stroškov ravnanja z odpadno embalažo. Zaenkrat je ta prag postavljen pri 15.000 kg.«

Rok za prenos direktive je sicer potekel 27. novembra 2016, Evropska komisija je Sloveniji zato 24. januarja 2017 izrekla uradni opomin.