Plaz se vali

Višje plače: zdravniki dobili svoje, zdaj bi 20 odstotkov več tudi šolniki

T.L.
8. 3. 2017, 12.56
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Bolniki bodo tisti, ki bodo ocenili, kako dogovor med vlado in Fidesom občutijo na lastni koži. Zdaj višje plače zahtevajo tudi učitelji.

arhiv Reporterja
Fotografija je simbolična.

Vlada je potrdila dogovor s Fidesom. "Tako odpravljamo anomalije v plačnem sistemu za zdravnike in zobozdravnike," so ob tem sporočili preko twitterja. 

"S potrjenim dogovorom s Fidesom skrajšujemo čakalne dobe v zdravstvu in določamo poenotenje izhodiščnega razreda za vse mlade specializante," še dodajajo. Kako uspešno bo zapisano v praksi, pa bodo bolniki kmalu izkusili na lastni koži.

Zdaj ko je vlada za nekaj časa "zaprla bojno bolje" z zdravniki in zobozdravniki, pa jo čakajo že druge preizkušnje, saj je dogovor s Fidesom sprožil verižni val zahtev drugih sindikatov, ki si želijo izboljšanje finančnih in drugih pogojev dela.  

Učitelji zahtevajo "svoje"

V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) pričakujejo, da se bodo, sledeč dogovoru z zdravniki, ustrezno zvišale tudi plače učiteljev, poroča STA. Nenazadnje, je poudaril glavni tajnik sindikata Branimir Štrukelj, obstajajo za to že dane vladne zaveze.

Kot je Štrukelj pojasnil na današnji novinarski konferenci, veže plače učiteljev in zdravnikov zaveza, zapisana v aneksu h kolektivni pogodbi za vzgojo in izobraževanje iz leta 2002.

V njem namreč piše, da bodo plače zdravnikov specialistov v primerjavi s plačami univerzitetnih učiteljev v razmerju 1:1. Plače zdravnikov brez specializacije pa so lahko največ za 23 odstotkov višje od plač učiteljev z univerzitetno izobrazbo, je pojasnil Štrukelj.

Kot je dejal, vsebine aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike sicer še ne poznajo, zato tudi ne vedo, kakšno zvišanje zdravniških plač prinaša. A že zdaj so po njegovih navedbah osnovne plače visokošolskih učiteljev v povprečju nižje za 20 odstotkov oz. so uvrščene pet plačnih razredov nižje od zdravniških, s katerimi bi morale biti izenačene.

Po Štrukljevih besedah se delo v izobraževanju bistveno slabše vrednoti tudi kot na primer delo v državni upravi, primerljiva je le sociala, kjer so plače izrazito slabe.