Na to vplivajo pirotehnična sredstva, tudi ognjemeti.
Več kot teden dni
»Ognjemeti povzročajo kratkotrajno izjemno povišane koncentracije delcev v zraku, dušikovih oksidov in žveplovega dioksida,« sporoča Ministrstvo za okolje in prostor. Prašni delci PM10 so zelo majhni – merijo približno 1 mikrometer – in vsebujejo strupene težke kovine stroncij, barij in svinec. V zraku lahko lebdijo več kot en teden, če ni padavin.
Onesnaževala so v zrak izločena v le nekaj urah, »kar povzroča goste oblake zelo drobnih delcev, ki lahko prodrejo globoko v pljuča, ter jih spremljajo tudi povišane koncentracije drugih onesnaževal v zraku (žveplovega dioksida in dušikovega oksida)«, opozarjajo na ministrstvu.
Raziskave pokazale povezavo
Če so emisijam izpostavljene občutljivejše skupine bolnikov, lahko te pri njih sprožijo težji astmatični napad; drobni delci, ki vsebujejo kovine, pa vnetje dihalnih poti in pljuč povzročajo tudi pri zdravih ljudeh.
Raziskave so pokazale povezavo med povišanjem onesnaženosti zraka in poslabšanjem bolezni pri ljudeh z raspiratornimi boleznimi in tudi povečanja števila smrti pri starejših ljudeh zaradi kardiovaskularne in raspiratorne bolezni.