Po poizvedovanju med osebami, izpostavljenimi nedavnim prebavnim težavam v Dravogradu, na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) sklepajo, da obstaja velika verjetnost, da je bil dejavnik tveganja za obravnavan izbruh mikrobiološka onesnaženost pitne vode. Ob tem opozarjajo, da je poleti tveganje za pojav črevesnih nalezljivih obolenj večje.
Pred dvema tednoma so imeli prebivalci dravograjskega naselja Robindvor namreč prebavne težave, kot so driska, bruhanje in krči. Stanovalci so bili že tedaj prepričani, da je vzrok njihovih težav voda, ki so jo morali prekuhavati. A prvi vzorci vode so tedaj pokazali, da voda ne vsebuje bakterij fekalnega onesnaženja E. coli in enterokokov.
Od 111 prebivalcev težave kar pri 86
Ugotavljanja, kaj je razlog za omenjene prebavne težave Dravograjčanov, so se lotili na NIJZ, kjer so prve prijave črevesne nalezljive bolezni prejeli med 11. in 15. julijem.
V okviru epidemiološke preiskavo so preliminarno anketirali 111 prebivalcev Robindvora, od tega jih je imelo kar 86 bolezenske znake.
"Izračun relativnega tveganja je pokazal višje tveganje za prebivalce, ki so pili vodo. Zato smo na podlagi teh podatkov nadaljevali z usmerjenim anketiranjem prebivalcev Robindvora in dodatno v epidemiološko preiskavo vključili še 256 oseb," so pojasnili.
Tudi med temi jih je imelo kar dobrih 80 odstotkov opisane bolezenske znake, hkrati pa so na NIJZ izvedeli, da so oboleli tudi nekateri obiskovalci, ki so pili vodo na Robindvoru.
Mikrobiološka onesnaženost pitne vode
"Časovno in krajevno sovpadanje pojavljanja primerov kaže na to, da so zboleli tisti, ki so bili izpostavljeni pitni vodi, v času ko je bila zaznana okvara na napravi za kloriranje vode. Na podlagi teh ugotovitev lahko sklepamo, da obstaja velika verjetnost, da je bil dejavnik tveganja za obravnavan izbruh mikrobiološka onesnaženost pitne vode," so zato sklenili na NIJZ.
Po podatkih NIJZ je upravljavec vodovodnega omrežja za omenjeno območje skladno z navodili pristojnih služb že uvedel ukrep prekuhavanja vode in vzpostavil kontroliran sistem dezinfekcije.
Poizvedovanje se nadaljuje
NIJZ bo s poizvedovanjem nadaljeval, za zdaj pa na podlagi zbranih podatkov ugotavljajo, da je bilo tveganje za obolenje omejeno zgolj na območje Robindvora in morebiti še na manj naseljeno območje od Ojstrice proti Dravogradu.
Ob tem pa na NIJZ poudarjajo, da je v poletnem obdobju, ko so temperature višje, tudi večje tveganje za pojav črevesnih nalezljivih obolenj. "Pri nekoliko višjih temperaturah je namreč rast bakterij hitrejša. Tudi zunanji vplivi na vodovode se v tem času lahko hitreje izrazijo, še posebej na nekoliko bolj občutljivih vodnih virih in po močnejših padavinah," še opozarjajo na NIJZ.