Tovarna Rog

Sodišče začasno prepovedalo rušenje

M.K.
14. 6. 2016, 11.32
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Sodišče je danes ugodilo željam uporabnikov Roga, da se prepreči nadaljnja gradbena dela, dokler spor z občino ni rešen po sodni poti.

Facebook/Ohranimo Tovarno Rog
Odločitev sodišča je zgolj začasna in namenjena ustavitvi del, dokler sodišče o sporu med uporabniki in mestno občino Ljubljana ne odloči v celoti.

Sodišče je sprejelo začasno odredbo, s katero je varnostnikom prepovedalo z območja tovarne Rog odstranjevati uporabnike, hkrati pa zahteva, da se na območju ne smejo izvajati rušitvena dela.

Sodišče je s sprejetjem začasne odredbe ugodilo rogovcem in Mestni občini Ljubljana (Mol) prepovedalo začetek rušenja tovarne, je potrdil odvetnik rogovcev Zoran Korenčan. Po njegovih navedbah je to sicer začasna rešitev. Uporabniki Roga se bodo v sredo sestali s podžupanom Janezom Koželjem in vodjem urada za mladino Urošem Grilcem.

Po Korenčanovih pojasnilih začasna odredba prepoveduje Molu, da bi vstopil sam ali z varnostniki na območje tovarne, da bi izvedel rušenja in da uporablja gradbeno mehanizacijo. Sodišče je predvsem zaradi incidenta, ki se je zgodil prejšnji ponedeljek, štelo, da grozi nastanek škode in nasilja in da je to treba preprečiti. Prvenstveno so navedli, da rogovci, v tem postopku jih je nastopalo sedem, uživajo posestno varstvo. Posestnik je tisti, ki ima dejansko oblast nad stvarjo, ki jo obvlada in uporablja, je pojasnil odvetnik.

Po njegovih besedah gre za začasno rešitev. "Temu sledi, da bodo morali uporabniki Roga vložiti tožbo zaradi motenja posesti zaradi dejanja 6. junija in da bo sodišče o tem odločalo." Sam postopek o motenju posesti je po njegovih navedbah razmeroma hiter, ne pomeni pa dokončne rešitve. Korenčan pričakuje, da bo Mol kot lastnica premičnin v Rogu vložila lastninsko tožbo.

"Odredba je pritrdila nam," je odločitev komentirala uporabnica nekdanje tovarne koles Aigul Hakimova in ponovila pričakovanje rogovcev, da Mol odstopi od investicijskega projekta Center Rog. Mol po njenih besedah hoče, da se vsi izselijo, nato bodo Rog zradirali in jih povabili v novega. "A mi bomo do takrat propadli," pravi Hakimova.

V sredo popoldne se bodo uporabniki sestali s Koželjem in Grilcem. Po navedbah Aigul Hakimove so predlagali, da to ne bi bil samo sestanek strokovnjakov glede arhitekturnih in tehničnih zadev, ampak da uporabniki predstavijo, s čim se ukvarjajo v Rogu. Grilc pa je povedal, da je Mol izoblikovala določena izhodišča in da bo na tem sestanku predstavljenih nekaj novih. "Tako da ustvarjamo pogoje, da bo morda nekoč postal možen dogovor med uporabniki Roga in Molom glede prihodnosti centra Rog."

To je sicer ena od dveh začasnih uredb v primeru Rog, saj je predlog za začasno odredbo v torek vložila tudi Mol, in sicer za zavarovanje lastnine. Na Molu odgovora na to, ali je sodišče o njihovi zahtevi že odločilo, še niso posredovali.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov