Ste že slišali za zaspano nemško mestece Kallstadt? Če še niste, je verjetnost, da boste nanj naleteli v kratkem, velika. Sploh če spremljate bitko za novega ameriškega predsednika, ki se počasi približuje vrhuncu. V tej tekmi je eden od resnih kandidatov kontroverzni republikanec Donald Trump. In zaradi njega se je mesto Kallstadt vpisala na svetovni zemljevid, saj Trumpa z mestom vežejo nemški predniki in družinska zgodovina. Da bi se izognili revščini, so se Trumpovi predniki odpravili preko luže.
Zakaj bi morali bili ponosni na Trumpove
Če so tuji novinarji oblegali Sevnico, rodno mesto Donaldove Melanije Knavs, enako oblegajo tudi nemški Kallstadt. Prebivalci mesta, ki šteje okoli 1200 duš, se radi pohvalijo s številnimi stvarmi: od belega vina, pohodniških poti do lokalne specialitete, svinjskega želodca.
No, Donalda Trumpa ni na seznamu. Hiša, kjer so živeli Trumpovi predniki, ni obeležena z njegovim imenom, prav tako ni v mestecu ulice, ki bi nosila ime družine. "Trumpovi so obogateli z nepremičninami, kar je velik dosežek. Ampak nihče od njih ne živi več v mestu. Zakaj bi morali biti na to ponosni?" se sprašuje župan mesta Thomas Jaworek (48).
"Počakajmo, če bo postal predsednik in kaj bo storil za Ameriko ter svet. Potem bomo morda obesili obeležje," je še dodal.
Od Drumpfa do Trumpa
Družina Drumpf je okoli leta 1700 priimek spremenila v enostavnejši Trump, leta 1885 pa se je Donaldov dedek Friedrich, star komaj 16 let, odpravil v ZDA. Za sabo je pustil le poslovilno pismo in se v New Yorku pridružil sestrama.
O poslovnih podvigih Fredericka, kot se je preimenoval po selitvi, je bilo zapisano veliko: poslovnežem, rudarjem in iskalcem zlata je ponujal ženske, hrano in pijačo. Kar so z veseljem plačevali. In to so bili temelji Trumpovega imperija. Med drugim je na zahtevni poti do rudnikov, tako imenovani Death Horse Trail, na kateri je poginilo okli 3000 konjev, popotnikom in poslovnežem ponujal kuhano konjsko meso. Tudi kasneje je ostal poslu, ki je združeval gostinstvo in ženske, medtem ko je v času zlate mrzlice sestri pošiljal zlato, s katerim je kupovala nepremičnine in s tem utemeljila kasnejši družinski posel.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Ko se je Frederick vrnil v Kallstadt, je bil premožen. In nezaželen. Izognil seje namreč služenju vojaške roka, poleg tega so bile težave s plačilom davkov, zato sta z nosečo ženo morala zapustiti Kallstadt in se leta 1905 vrniti v ZDA.
Dve veliki družini
Zanimivo je, da je tudi ustanovitelj vsem poznanega kečapa Heinz, izhaja iz majhnega mesteca Kallstadta.
Upokojeni vinar Hans-Joachim Bender, njegovi predniki izhajajo iz Trumpovega klana in Heinzovega, me ddružinama vidi le malo podobnosti. "Kaj si mislim o Trumpovi politiki? Raje ne bom povedal," je dejal po poročanju portala Yahoo News.
Nemška kri je odlična zadeva
O nemškem mestecu, iz katerega izhajata dve močni družini, je v dokumentarnem filmu, ki ga je leta 2014 posnela Simone Wendel, spregovoril tudi Donald Trump. Čeprav mesta še ni obiskal, pa je dejal: "Ljudje v Kallstadtu so zelo zanesljivi, močni ljudje in tudi samega sebe dojemam tako – sem močen in zelo zanesljiv. Sem točen, stvari naredim," je dejal v filmu. Obljubil je, da bo ob naslednjem obisku Nemčije obiskal Kallstadt. "Ponosen sem na nemško kri, o tem ni dvoma. Odlična zadeva," je še dodal.
Zaradi Trumpa so začeli zaspano mestece obiskovati tudi turisti iz vsega sveta. Edelgard Kellermann, 62, dodaja, da je tako bolj živahno. Ko pa beseda nanese na Trumpa, se njegov obraz zmrači. Sploh, ko beseda nanese na gradnjo zidu na ameriško-mehiški meji, ki naj bi preprečil vstop v državo nezakonitim priseljencem ter Trumpove napade na Angelo Merkel in njeni "noro" odločitev odprtih vrat do sirijskih beguncev.
"Gospod Trump je potomec izseljenca –njegovi predniki so zapustili to mesto zaradi ekonomskih razlogov. V želji za boljšim življenjem," pravi Kellermann, ki Trumpa označi za demagoga, saj meni, da bi moral drugim pustiti podobno priložnost, kot jo je imela njegova družina.