Primer Rok Žavbi

Odvetnica opozarja na napake v predlogu za izročitev

M.K./STA
13. 5. 2016, 11.28
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Odvetnica Lara Mikuž, ki zastopa v petek prijetega Roka Žavbija, je v sredo na sodišče vložila pripombo na predlog za njegovo izročitev Italiji.

Linkedin
Lara Mikuž

Mikuževa je pojasnila, da je to storila zaradi napake, ki so jo po njenem mnenju v evropskem nalogu za prijetje in predajo storili Italijani. Sodišče pri odločanju o pripombi ni vezano na noben rok.

Žavbija je slovenska policija prijela prejšnji petek na podlagi evropskega naloga za prijetje in predajo, ki ga je izdal preiskovalni sodnik s sodišča v Benetkah.

V Italiji je namreč zoper Žavbija izdan sklep o preiskavi. Žavbi naj bi v Italiji rekrutiral in radikaliziral potencialne borce. Učil naj bi jih, kako ravnati z orožjem in kako priti do sirskega bojišča. Žavbi je zdaj v priporu v Ljubljani in čaka na izročitev.

Mikuževa je pojasnila, da so Italijani v evropski nalog zapisali, da je treba Žavbija prijeti zaradi terorizma, vendar so v opredelitvi člena navedli 270. c člen italijanskega kazenskega zakonika, ki pa opredeljuje pomoč članom terorističnih združb in predvideva kazen do štirih let zapora. Tudi v opisu dejanja se Italijani dejansko navezujejo na 270. c člen, je še razložila.

Odvetnica izpostavlja še eno napako, ki da so jo zagrešili italijanski organi. V nalog so po njenih besedah zapisali, da je za očitano kaznivo dejanje predvideno najmanj leto dni zapora, največ pa 15. A kot je izpostavila Mikuževa, niti eden od odstavkov znotraj člena italijanskega kazenskega zakonika, ki opredeljuje terorizem, ne predvideva kazni od enega do 15 let zapora. 270. c člen spodnje meje kazni sploh ne določa.

O pripombi Mikuževe je sicer v četrtek poročal POP TV, kjer so posneli tudi izjavo Žavbijeve mame. Ta opozarja na sporen časovni okvir, saj naj bi dejanje v Italiji storil pred tremi leti, krila pa naj bi ga organizacija, za katero je lani vozil meso za kebab.