Slovenija

Hrvaški minister: 'Žica pove več o tistem, ki jo postavlja, kot o nas'

G.G./STA
30. 3. 2016, 20.26
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Hrvaški minister za turizem Anton Kliman je danes v Poreču dejal, da slovensko nadomeščanje žične ograje s panelno ob meji s Hrvaško predstavlja bistveni premik v primerjavi z žico z rezili. Vendar pa gre za žico, ki "več pove o tistem, ki jo postavlja, kot o nas".

Reuters
Ograja ob Kolpi

Pripadniki Slovenske vojske so prejšnji teden začeli odstranjevati dva in pol kilometra žičnate ograje ob reki Dragonji in jo nadomeščati s panelno ograjo, kot so to že storili na nekaterih drugih odsekih meje s Hrvaško.

Kliman je danes ocenil, da je panelna ograje ob nekdanjem mejnem prehodu Dragonja kljub vsemu še vedno žica, le v "bolj humani obliki". Kot je poudaril, je Slovenija znova vzpodbudil nek strah, da je postavila grajo, za katero nima opravičila. "To več pove o tistem, ki jo postavlja, kot o nas. To ne bo lepa slika za turiste," je dejal Kliman po današnji slovesni seji istrske županijske skupščine ob dnevu statuta istrske županije.

Korak bližje končni rešitvi

Tudi predsednik istrske županije Valter Flego je spomnil, da je ves čas nasprotoval postavljanju žice ali drugih ovir, ker je mnenja, da "žica ne bo rešila problema".

"Mislim, da smo korak bližje končni rešitvi, to je Istri brez žice med Slovenijo in Hrvaško. Verjamem, da gremo proti tem cilju, ker mora Evropa rešiti problem migrantov predvsem pri njihovem izvoru," je še dejal Flego.

Hrvaška je neuspešno protestirala

Hrvaška je lani poslala osem diplomatskih not, v katerih je protestirala zaradi slovenske žice na slovensko-hrvaški meji. Iz urada slovenske vlade so prejšnji teden pojasnili, da bo Ljubljana spremljala razvoj dogodkov, potem ko so se razmere na balkanski migrantski poti spremenile. Ko bo dovolj zagotovil, da žična ograja ni več potrebna, jo bo Slovenija v večji meri odstranila, verjetno pa bo na nekaterih mestih obdržala določene dele za lažji nadzor mejnih prehodov.

Slovenski policisti so sicer konec prejšnjega tedna ustavili skupino šestih prebežnikov, ki so šli čez zeleno mejo med Sečovljami in Dragonjo, kjer ni žične ograje. Vsi prebežniki so zaprosili za azil v Sloveniji.

Estrada