Slovenija

Tobačni cent in osmrtnice

Luka Tetičkovič
24. 2. 2016, 18.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Ministrstvo za zdravje je včeraj predstavilo predlog sprememb protitobačnega zakona. Napovedujejo uvedbo tobačnega centa, s katerim bodo financirali preventivne programe, s tobačnimi izdelki bodo izenačili elektronske cigarete. Na škatlicah bodo fotografije zdravstvenih posledic kajenja. Prodajalci tobaka bodo morali pridobiti licenco za prodajo, to jim bodo odvzeli, če bodo te izdelke prodajali mladoletnikom. Javna razprava se začenja prihodnji teden.

Profimedia
Osmrtnice na zavojčkih in poenotenje embalaže, kot jih že poznajo v Avstraliji, bomo kmalu ugledali tudi pri nas.

V Sloveniji je leta 2007 ob sprejetju novele zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov kadila približno četrtina odraslih prebivalcev. Po sprejetju novele se je delež kadilcev med prebivalci, starimi 15 let in več, začasno zmanjšal. A se je pozneje tudi postopno zvišal na raven iz časa ob sprejemu novele, zato so mnogi začeli opozarjati na potrebo po novih ukrepih.

35 % drobnoprodajne cene za drobnorezani tobak gre že zdaj v zakladnico države kot trošarina. Temu se nato prišteje še DDV. Odslej bodo cigarete obdavčene z za zdaj neznano višino tobačnega centa. 

Kadi vsak deseti petnajstletnik

Kot pravijo na ministrstvu, se je v zadnjem času sicer zmanjšala razširjenost kajenja med mladostniki, starimi 11, 13 in 15 let, kar pripisujejo podražitvam tobačnih izdelkov v zadnjih letih, prepovedi kajenja v zaprtih javnih in delovnih prostorih ter izvajanju preventivnih programov javnih institucij in nevladnih organizacij. Opozarjajo pa, da še vedno vsak dan kadi vsak deseti petnajstletnik.

Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje opozarja, da so prav mladi tarčna skupina tobačne industrije, »saj so tisti, ki začnejo kaditi. Nasprotno pa po 25. letu praktično nihče več ne začne kaditi. Podatki našega inštituta namreč kažejo, da sta okoli dve tretjini tistih, ki so kadarkoli kadili, prvič kadili že pred polnoletnostjo, 99 % pa pri 25 letih ali manj. Tega se zelo dobro zaveda tudi tobačna industrija, ki namenja veliko časa in denarja razvoju in izvedbi marketinških pristopov za pridobivanje novih kadilcev med mladimi, ki so ključni za zagotavljanje prodaje in dobička tobačne industrije v prihodnosti.«

Ukrepi: osmrtnice, izenačitev elektronskih cigaret in licence za prodajo

Med drugim namerava ministrstvo uzakoniti velika slikovno-besedilna zdravstvena opozorila, ki bodo morala prekrivati dve tretjini sprednje in zadnje strani cigaretnih škatlic in bodo morala biti na vrhnjem robu škatlic ter bodo vsebovala tudi informacije o opuščanju kajenja.

Načrtujejo tudi celovito ureditev elektronskih cigaret, novih tobačnih izdelkov in zeliščnih izdelkov za kajenje, vključno z obveznostjo poročanja o sestavinah teh izdelkov in opravljenih študijah o teh izdelkih, ter strožje ukrepe za preprečevanje ponarejanja in nezakonite trgovine s tobačnimi izdelki. Elektronske cigarete nameravajo izenačiti s tobačnimi izdelki, prepovedati njihovo oglaševanje, prodajo mladoletnim in uporabo v zaprtih javnih prostorih ter uvesti nadzor nad prodajalci.

Ministrstvo je na humanitarni misiji zmanjšati kajenje med prebivalstvom. V predalu imajo preizkušeni ukrep – zvišaj ceno tobačnih izdelkov in naredi osmrtnice na zavojčkih še bolj grozeče.

Sprememba zakona bo predvidoma prinesla tudi licence za prodajo tobačnih izdelkov, kot jih že poznajo v Avstriji in na Finskem. Prodajalcu bodo v primeru ugotovljene kršitve, kot je na primer prodaja tobačnih izdelkov mladoletnim, odvzeli licenco. Ti ukrepi »so namenjeni temu, da iz okolja izločimo čim več dražljajev, ki napeljujejo h kajenju«, nam je pojasnila Koprivnikarjeva.

Ob tem bo prepovedano tudi kajenje v osebnih vozilih v prisotnosti mladoletnih oseb ter oglaševanje, promocija in sponzoriranje tobačnih in povezanih izdelkov, saj se zdaj veljavna delna prepoved ni izkazala kot učinkovita.

Poleg trošarin še tobačni cent

Končni izračuni višine tobačnega centa še niso opravljeni, je včeraj pojasnila ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. Ali bo to pol evra ali evro, bo še predmet razprave. Ta denar se bo po njenih besedah zbiral ločeno od državnega proračuna in uporabljal namensko za programe preprečevanja in zmanjševanja škode zaradi kajenja. Ob tem je izpostavila, da cena tobačnih izdelkov vpliva tudi na to, koliko ljudje kadijo, zato si tudi od tega obetajo določeno zmanjšanje števila kadilcev, predvsem med mladimi, ki so bolj občutljivi na cenovni dejavnik.

Zanimivosti

zivali pri veterinarju (3)
Pasje težave

Moj pes smrči. Ali je to normalno?

kringa-naslovna
Vampir iz Istre

Prvi vampir v Evropi

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču

Bryan Jonhson
Nesmrtnost: nova resničnost

Nima 27, ampak 47 let: Prvi človek, ki je uspešno pomladil svoje telo