Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je seznam objavila v skladu z januarja sprejetim sklepom parlamentarnega odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Na njem so se znašli čebelarji iz različnih koncev Slovenije.
Afera, povezana z nedovoljenimi zdravili za zdravljenje varoze, je izbruhnila konec lanskega leta. Takrat so veterinarji uprave za varno hrano po julijski preiskavi v podjetju Apis M&D z Vrhnike, ki pripravlja pripravke za zdravljenje varoze, na pristojno sodišče naznanili sum nepravilnosti v družbi.
Uradni veterinarji so obdolžilni predlog zoper družbo in njeno odgovorno osebi podali zaradi dajanja neregistriranega zdravila v promet, neizpolnjevanja pogojev za promet z zdravili, uvoza učinkovine brez vpisa v register uvoznikov učinkovin, neupoštevanja prepovedi dajanja na trg in uporabe določenih substanc, ki nimajo dovoljenja.
Z namenom ugotavljanja ostankov aktivnih in pomožnih substanc ter organskih spojin v vosku in medu so izvedli nadzor tudi pri čebelarjih, za katere so sumili, da so prejemali in uporabljali preparate podjetja Apis M&D. Nadzor je avgusta doletel 20 čebelarjev, pri določenih pa so v medu odkrili ostanke aktivne substance amitraz, čeprav pod dovoljenimi mejnimi vrednostmi.
Direktor uprave za varno hrano Janez Posedi in predsednik ČZS Boštjan Noč sta tako zagotovila, da je slovenski med varen, medtem ko je vodja Centra za zastrupitve UKC Ljubljana Miran Brvar dejal, da med čebelarjev, ki so uporabljali sporno zdravilo, ni varen.
V javnosti so se zaradi nasprotujočih si sporočil odgovornih pojavile zahteve, naj oblasti razkrijejo, kateri čebelarji so uporabljali sporna zdravila.
Parlamentarni odbor za kmetijstvo je o tej tematiki razpravljal 19. januarja. "Jaz še vedno uživam slovenski med," je takrat dejal minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan.