Po odločbi gradbene inšpektorice, ki je most razglasila za nevarnega, je bil edini kopenski dohod do solin skoraj nepretrgoma zaprt od konca januarja lani, sama obnovitvena dela pa so sicer končali oktobra. V vmesnem času je bilo treba pridobiti še vsa dovoljenja. Podjetje Soline d.o.o. kot upravljavec je v vmesnem času zagotovilo začasno leseno brv za dostop pešcev, hkrati pa poskrbelo za normalno poslovanje, denimo s preureditvijo plovila za transport soli in izdelkov po morski poti v Portorož.
Gre za zgodbo s srečnim koncem, ki pa se je začela zelo napeto, je spomnil direktor Solin Klavdij Godnič. V tem letu dni so se naučili pretovarjati sol kot nekoč, pri čemer so v tem času brez tovornjakov pretovorili 1000 ton soli.
Kot je poudaril piranski župan Peter Bossman, je odprtje mostu za občino izrednega pomena, tudi v luči prizadevanj za uvrstitev krajinskega parka na seznam Unescove dediščine. Župan je ob tem apeliral na ministrico Majcnovo za pomoč pri ureditvi celotnega območja Jernejevega kanala.
Ministrica za okolje in prostor je spomnila, da je država za sanacijo solin po poškodbah, ki jih je leta 2008 povzročilo plimovanje, do lanskega leta skupno vložila nekaj več kot 12,7 milijona evrov.
Kot je izpostavila Majcnova, krajinski park predstavlja "pravo bogastvo, ki ga ni mogoče kupiti, ni ga mogoče na novo ustvariti, ga je mogoče samo ohranjati". Ob tem se je zahvalila upravljavcu parka za dosedanje delo in izrazila željo, da bi se te aktivnosti v takšni ali drugačni obliki nadaljevale tudi v prihodnje.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Telekom, pod okrilje katerega sodijo tudi Soline d.o.o., je sicer še vedno v naboru državnih podjetij, namenjenih za prodajo. Kot je dodala ministrica, pa se je država "odločila, da Soline d.o.o. v takšni ali drugačni obliki odkupi in to naše sodelovanje bo na takšen ali drugačen način potekalo tudi v prihodnje".
Dobra vest tudi od direktorja piranskega pomorskega muzeja
Dobra vest prihaja sicer tudi od Franca Jurija, direktorja piranskega pomorskega muzeja, ki upravlja z muzejem solinarstva na območju solin. Ministrstvo za okolje je po njegovih besedah zagotovilo 15.000 evrov, s čimer bo omogočeno delovanje muzeja v letošnji poletni sezoni od začetka aprila dalje.
Raziskave so pokazale, da je spodnja konstrukcija 25 m dolgega mostu v dobrem stanju, zato so bili obstoječi stebri le oprani pod velikim pritiskom in prek njihove površine nameščena "srajčka" iz nerjaveče pločevine za zaščito stebrov. Zgornja konstrukcija je sestavljena iz novo vgrajene kontinuirane rebričaste plošče, vgrajene prek petih polj s statičnimi razponi pet metrov. Na zahtevo inštitucije pristojne za varstvo kulturne dediščine so bile nameščene luči na mostu, ki so sodobnega, a nevpadljivega videza. Vozišče je široko 3,5 metra, na vsaki strani mostu sta hodnika za pešce.
Skupna investicijska vrednost znaša 233.720 evrov z DDV, sredstva zanjo pa je v celoti krilo ministrstvo za okolje in prostor s pomočjo sredstev Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS. Dela je izvedlo sevniško podjetje Rafael d.o.o.