Andrej Redek, ki je vodenje omenjene krajevne skupnosti prevzel lani, o življenju v soseščini največjega dolenjskega romskega naselja pravi: »Glasna glasba, streljanje pa tudi grožnje in kraje pridelkov so še vedno naš vsakdan.« Upa, da se bo vse skupaj le premaknilo z mrtve točke, saj je, kot je dejal, novomeški župan resno pristopil k reševanju tega problema.
PRIJAVE NE ZALEŽEJO
»Pravijo, da je streljanja v romskem naselju Žabjak - Brezje manj kot pred leti, a vendar je to posledica, da ga ljudje sploh ne prijavljajo več, ker pač ni nobenega učinka, pa čeprav je bila pravzaprav policija edina institucija, ki je delala na tem področju. To ni prav! Če bomo tiho, ne bomo dosegli ničesar,« je pripomnil Redek.
Izpostavil je tudi velik razkorak v premoženju tam živečih Romov – na eni strani razkošje, tudi z dragimi avtomobili, na drugi pa velika revščina. »Kje so pristojne ustanove, da bi preverile izvor premoženja in ali socialno pomoč res dobijo tisti, ki jo potrebujejo? Zanima me, ali Sazas tudi Romom zaračuna avtorske pravice za predvajanje glasbe in koncerte,« se je spraševal in dodal, da krajani kar z bojaznijo pričakujejo božično-novoletne praznike, ki jih Romi običajno praznujejo zelo glasno.
DAJTE VSAJ LUČ
Tudi zaradi zgoraj povedanega si naselja nadvse želijo opremiti z javno razsvetljavo, ki bi prispevala k občutku varnosti, pa tudi z ostalo komunalno infrastrukturo. Del, ki sodi v mesto, jo sicer ima, pripravljena pa je tudi dokumentacija za pločnik in javno razsvetljavo za Dolenje Kamence in Potočno vas ter Muhaber in razsvetljavo v Hudem, naseljih, ki so najbližja romskemu. Na potezi je sedaj občina.