Dopolnitev zakona o obrambi, ki jo je DZ sprejel pred dvema tednoma, namreč vojski pri varovanju meje podeljuje dodatna pooblastila. Na predlog Radia Študent pa se je začel referendumski postopek, a so poslanci danes predlagali zavrnitev razpisa referenduma. Za zavrnitev razpisa so v vseh poslanskih skupinah z izjemo ZL.
Marjan Dolinšek iz vrst SMC je v imenu predlagateljev sklepa, s katerim se državnemu zboru predlaga, naj zavrne referendum, spomnil na pred dvema letoma spremenjene določbe ustave, po katerih referenduma med drugim ni dopustno razpisati o zakonih o nujnih ukrepih za zagotovitev obrambe države, varnosti ali odprave posledic naravnih nesreč.
Predlagatelji menijo, da se ta določba nanaša tudi na morebitno referendumsko odločanje o dopolnitvi zakona o obrambi, zato mora DZ ugotoviti, da referenduma ni mogoče razpisati.
Tudi v zakonodajno-pravni službi po besedah njene predstavnice Andreje Kurent menijo, da je predlog sklepa skladen z ustavo in zakonom o referendumu in ljudski iniciativi.
Obrambna ministrica Andreja Katič, ki zavrnitev referenduma podpira, je na današnji seji odbora ponovila, da je v dopolnitvi zakona več omejitev, ki preprečujejo zlorabo te zakonske ureditve.
Spomnila je na omejene zmogljivosti policije, zaradi česar po njenem mnenju za soočanje z begunsko krizo potrebujemo tudi ostale razpoložljive sile in sredstva.