Misijo EUNAVFOR Med, ki so jo konec septembra preimenovali v Sophio, je v prvi fazi predvsem zbirala informacije, v drugi pa bodo lahko sodelujoče države z osebjem, ladjami in letali tudi v mednarodnih vodah uničevale in zasegale ladje tihotapcev. Slednjim grozi aretacija.
Ime Sophia je misija s sedežem na vojaškem letališču v Rimu dobila po somalijski deklici, ki se je rodila na ladji operacije EUNAVFOR Med, ko je ta pred obalo Libije 22. avgusta rešila njeno mater. V drugi fazi, ki so jo članice EU odobrile sredi septembra, sodeluje 14 držav, med njimi Slovenija.
V enoletni misiji Slovenija sodeluje z večnamensko ladjo Slovenske vojske Triglav s pripadajočo posadko ter z do dvanajstimi pripadniki v okviru operativnega poveljstva operacije, poveljstva sil in mobilne vojaške bolnišnice (ROLE 2).
V Sophii sodelujejo še Italija, Velika Britanija, Nemčija, Grčija, Francija, Luksemburg, Španija, Belgija, Finska, Madžarska, Litva, Nizozemska in Švedska.
Vlada v Ljubljani je ob potrditvi sodelovanja v Sophii sicer sprejela tudi določene nacionalne omejitve v primeru, da bi se tako imenovana skupina za vkrcanje v okviru posadke Triglava soočila z aktivnim odporom. V tem primeru ji je prepovedano, da izvede postopek vkrcanja in pregled plovil.
Triglav, ki na misijo odhaja v petek, bo v operaciji sodeloval do štiri mesece brez rotacij, vendar z možnostjo ponovne napotitve po operativnem premoru, ki ne bo krajši od šestih mesecev.
V Sophii sodelujejo še Italija, Velika Britanija, Nemčija, Grčija, Francija, Luksemburg, Španija, Belgija, Finska, Madžarska, Litva, Nizozemska in Švedska.
Usklajevala jih bo posadka italijanske ladje Cavour. Na čelu misije pa je italijanski admiral Enrico Credendino. Poleg ladij bodo sodelujoče države za Sophio namenile tudi letala, helikopterje, brezpilotnike in podmornice.