"Po uspešni julijski izdaji 10-letne referenčne obveznice, je Slovenija izkoristila prednost izboljšanih tržnih razmer. Kljub nedavni tržni volatilnosti ter geopolitičnemu tveganju, ki mu je izpostavljeno območje evra, uspešna 30-letna transakcija odraža zaupanje investitorjev v Slovenijo," so zapisali na ministrstvu.
Slovenija s tokratno izdajo nadaljuje predfinanciranje proračunskih potreb za leto 2016. Slovenija je namreč potrebe po financiranju državnega proračuna za letos že pokrila z marca izdano 20-letno obveznico ter minuli teden izdano 10-letno obveznico.
Kot so še pojasnili, je država ceno za izdajo novih obveznic, z zapadlostjo 7. avgust 2045, določila v četrtek. Ta je bila določena na ravni 160 bazičnih točk nad srednjim tečajem obrestne zamenjave, kar je predstavljalo pribitek v višini 177,3 bazične točke nad nemško referenčno obveznico DBR 2,50 odstotka z zapadlostjo avgust 2046.
Izdajo je vodila banka Goldman Sachs International. Investitorjev je več. V strukturi s 60,5 odstotka prevladujejo upravljalci skladov, sledijo banke (27,5 odstotka), zavarovalnice in pokojninski skladi (11,3 odstotka) ter upravljalci tveganega kapitala (0,7 odstotka). Največ jih prihaja iz Nemčije (68,8 odstotka), sledi Združeno kraljestvo (29,2 odstotka), Slovenija (1,7 odstotka) in Avstrija (0,3 odstotka).