Predvsem v informacijski tehnologiji je velika potreba za surovinami, kot so kositer, volfram, tantal in zlato, ki jih izkopavajo v nekaterih najbolj konfliktnih območjih sveta. Še posebej je s temi minerali bogata DR Kongo. EU je eden največjih svetovnih uvoznikov tovrstnih mineralov, saj jih uvozi dobro tretjino. Ob tem se zastavlja vprašanje, kako preprečiti, da bi se s prodajo teh surovin financirale oborožene skupine, ki sejejo smrt in razdejanje.EU in OECD sta oblikovali smernice za podjetja, ki uvažajo minerale iz konfliktnih območij. Tudi ZDA so leta 2010 sprejele zakonodajo, t.i. Dodd-Frankov zakon, ki korporacijam, aktivnim na območju Afriških velikih jezer, nalagajo ukrepe, ki naj bi presekali povezavo med temi minerali in financiranjem oboroženih skupin.
Izteklo se je drugače
V Evropskem parlamentu so pripravili poročilo na to temo in o njem razpravljali v torek na plenarnem zasedanju v Strasbourgu. Danes je bilo na vrsti glasovanje. Pričakovati je bilo, da bo parlament potrdil zelo omiljeno resolucijo, ki bo evropska podjetja pozivala k odgovornosti pri kupovanju mineralov s konfliktnih območij, a večinoma le na prostovoljni ravni. A izteklo se je drugače. Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, je poslancem levice in zelenih uspelo prepričati omahujoče kolege z desnice, da podprejo amandmaje k resoluciji, ki terjajo obvezujoč sistem nadzora v celotni dobavni verigi. Ti so bili nato sprejeti s 378 glasovi za in 300 proti. Ob tem rezultatu se je v dvorani parlamenta razlegel aplavz, piše AFP. Danes potrjeni predlog nove zakonodaje bo sedaj romal v roke Evropske komisije in držav članic. Komisija se je že izrekla proti obvezujočemu sistemu nadzora, češ da bi ta škodoval trgovini.
Winkler ob izidu glasovanja ni bil navdušen
Poročevalec na to temo, Romun Iuliu Winkler iz Evropske ljudske stranke (EPP) ob izidu glasovanja ni bil navdušen. Kot je izpostavil v odzivu EPP, je dobra novica, da si vse politične skupine želijo rešitve tega vprašanja, a na žalost so današnje glasovanje zaznamovala razhajanja in EU je sedaj pred zelo težavnimi pogajanji. Kot je opozoril, interesov ljudi, ujetih v vojnah in konfliktih, ni mogoče nagovoriti le z neko trgovinsko uredbo, ampak je potreben celovit pristop. Posvaril je pred negativnimi posledicami slabo pripravljenega obveznega certificiranja, saj lahko to celo vodi v de facto embargo, ki bo škodil predvsem ljudem v regiji, ki že tako trpijo zaradi revščine in nasilja.
Poseben dan, ko smo lahko ponosni, da smo Evropejci
Nasprotno se v skupini socialistov in demokratov (S&D) veselijo zmage nad konservativci in potrditve zakonsko obvezujoče sheme, ki bo "zagotovila sledljivost mineralov in poskrbela, da izdelki, ki se prodajajo v EU, ne podžigajo oboroženih milic ali kršitev človekovih pravic na konfliktnih območjih". Vodja poslancev S&D Gianni Pittella je celo zapisal, da je danes "poseben dan, ko smo lahko ponosni, da smo Evropejci" ter da "so zmagali vsi tisti, ki se borijo za spoštovanje človekovih pravic nad interesi multinacionalk". Govorka S&D na to temo Marie Arena je glasovanje označila kot "zgodovinsko zmago". Evropski poslanec Franc Bogovič (EPP/SLS) je v torkovi razpravi podprl Winklerjevo poročilo in ocenil, da je ureditev področja trgovine z minerali "daleč največja razvojna pomoč, ki jo lahko EU ponudi afriškim državam, saj je osnova za to, da dobički od te trgovine ostanejo v državi in se reinvestirajo v razvoj, izobraževanje, zdravstveno oskrbo". Izpostavil je pomembnost ureditve trgovine z minerali, ki predstavljajo največje naravno bogastvo revnih afriških držav, na žalost pa imajo prebivalci od tega "zelo malo, kvečjemu še večje trpljenje zaradi posledic nepoštenega izkoriščanja teh dobrin". Milijonski dobički se medtem stekajo "v roke skorumpiranih združb, paravojaških milic in tihotapcev".