Osrednji govornik na slovesnosti zveze je bil nekdanji aktivist Osvobodilne fronte slovenskega naroda (OF), kulturni delavec, diplomat in publicist Bogdan Osolnik. Kot neizpodbitno dejstvo je označil to, da sta bila Hitler in Mussolini začetnika druge svetovne vojne, ki sta sklenila uničiti slovenski narod in si za vedno prilastiti njegovo ozemlje. "Samo ta zgodovinska ugotovitev je dovolj za sklep, da s takim okupatorjem ozemlja nobeno sodelovanje ne more biti dovoljeno in je zavrženo dejanje," je dejal Osolnik. Ustanovitev protifašističnega gibanja in pričetek odpora okupatorju je označil za skorajda čudež, saj je slovenski narod takrat, ko je bil "osamljen, brez pravih sosedov". Poudaril je velik pomen tega, da so bili med ustanovitelji osvobodilnega gibanja, poleg predstavnikov Sokolov in nekaterih samostojnih kulturnih delavcev, tudi predstavniki krščanskih socialistov. To je namreč k osvobodilni fronti "pritegnilo tudi veliko število vernih ljudi, tudi katoliških duhovnikov. Vsem pa ni bil skupen samo velik pogum in tveganje, da so se odzvali klicu po boju za svobodo, ampak splošno razpoloženje slovenskega naroda, v katerem se je ohranilo domoljubje in pripravljenost na žrtvovanje za svobodo domovine", je še dejal Osolnik. "Kakor je usoda slovenskega naroda zahtevala boj za svobodo, tako danes zahteva, da bi se strnile sile našega naroda. Da se preseže razkol, ki je ostal za preteklostjo in ki ga nekateri še zdaj vnetno poglabljajo in izkoriščajo. Prišel je trenutek, ko bi se resnično vse sile našega naroda morale poglobiti v borbo za izhod iz te krize, v kateri živimo predvsem pa za ohranitev svobode in suverenosti slovenskega naroda," je še dejal.
Z oddajanjem bo radio zaključil 9. maja
Radio Kričač, ki so ga obudili ob letošnji 70. obletnici konca druge svetovne vojne, bo z oddajanjem zaključil 9. maja, na dan osvoboditve Ljubljane. Kot so poudarili pri spletnem Radiu Kaos, ki je med pobudniki oživitve radia, "lokacije oddajnika ne bo treba iskati z goniometri fašističnih patrulj po ljubljanskih ulicah, ker bo kot nekomercialni memorialni/zgodovinski/ in poučni/vzgojni/projektni program deloval z vsemi dovoljenji sedanjih oblasti". Program radia bo zapolnjen z "izbrano uporniško, revolucionarno, partizansko in tudi sodobno glasbo, ki reflektira sedanji socialni trenutek in družbeni položaj nekaterih delov slovenske in evropske družbe ter s pogovori in spomini nekdanjih udeležencev NOB in upora", napovedujejo. Med sogovorniki oživljenega radia bosta letošnja slavljenca mesta Ljubljane, častna meščana slovenske prestolnice zdravnica Zora Konjajev in ekonomist ter partizanski častnik Marko Vrhunec. Med temami pogovorov z gosti tudi "fenomen radia Kričač in ROF (Radio Osvobodilna fronta)" ter razširjena dejavnost kulturnikov in umetnikov v partizanskih enotah, ki so po prepričanju snovalcev oživljenega radia "v tistih nemogočih in vsak hip življenja jemajočih časih zmagovali z orožjem, ki ga ni mogel in ga naj ne bi nikoli zmogel poraziti še tako krut zavojevalec".
V Ljubljani se v torek začenja tudi mednarodna konferenca Kako razmišljati o fašizmu danes?. Organizator, Inštitut za delavske študije, poudarja, da je danes treba znova vprašati, kaj sploh je fašizem, proučiti družbenoekonomske, politične in ideološke značilnosti zgodovinskega fašizma ter analizirati zgodovinske pogoje njegovega nastanka.
Dan upora proti okupatorju ohranja spomin na ustanovitev OF, osrednje odporniške organizacije Slovencev v drugi svetovni vojni.