Kot je za STA povedala v. d. direktorica Turizma Ljubljana Petra Stušek, so letošnja tema tradicionalnega Zmajevega karnevala, ki je posvečen 150-letnici rojstva arhitekta Maksa Fabianija, znamenitosti Ljubljane.
"Na ljubljanskem karnevalu ima glavno vlogo zeleni zmaj, maskota Ljubljane, ki so ga izdelali otroci. Zmaja in otroke pride pozdravit župan," je dejala in dodala, da jim današnje deževno vreme ne bo pokvarilo veselja.
V karnevalski povorki sodeluje okoli 800 mask oziroma več kot 30 skupin, od tega 14 osnovnošolskih in vrtčevskih, sedem etnoloških skupin s poznanimi pustnimi maskami in šemami ter organizirane skupine pustnih maškar.
Tako je bilo videti prepoznavne etnološke maske iz širše regije, kot so kurenti, orači, pokači, šjme, Halubajski zvončari ter prvič v Ljubljani Zagoriške mačkare.
Otroške skupine so predstavljale znamenitosti Ljubljane in sicer hiše v stari Ljubljani, Šuštarski most, pravljični Ljubljanski grad, barjansko vas in druge znamenitosti. Sprevod sta spremljali dve godbi na pihala z mažoretkami in spretnimi žonglerji, za red pa sta skrbela policaja na hoduljah.
Prav tako so se predstavile maske iz okolice Ljubljane in Maribora, ki odražajo današnje aktualno dogajanje in niso toliko vezani na samo temo letošnjega karnevala.
"Prihajamo iz Maribora oziroma iz Hutinje vasi in predstavljamo stebre slovenske kulture. Tukaj smo Primož Trubar, Anton Martin Slomšek, Ivan Cankar, France Prešeren in Rudolf Maister. Na odru bomo skritizirali aktualno politiko, a v umetniškem slogu," je povedala skupina "kulturnikov".
"Z otroki smo prišli občudovat te čudovite slovenske maske, to tradicijo, ki jo moramo ohranjati, da ne bo nikoli zamrla. To so lepi trenutki za vse, ki so naklonjeni veselju in dobri volji," je povedal Bogdan Leban, ki je skupaj z družino in otroki iz okolice Ljubljane prišel na karneval.
Na Kongresnem trgu je pustno rajanje vodil Jernej Kuntner ob glasbeni podlagi DJ Jamirka. Za vse, ki želijo preizkusiti svoje žonglerske in cirkuške sposobnosti, so na voljo izkušeni mentorji združenja Cirkokrog, ki izvajajo cirkuško-žonglerske delavnice za vse starostne skupine.
Po podatkih Turizma Ljubljana karneval vsako leto spremlja okoli 3000 obiskovalcev.