Slovenija

Tajna komisija za grehe Erjavčeve

Luka Tetičkovič
4. 2. 2015, 17.26
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Pretekli teden je bil zaznamovan s sumom akademske nepoštenosti predstojnice katedre za novinarstvo na ljubljanski fakulteti za družbene vede, ki naj bi svoje raziskave utemeljevala na neempiričnih podatkih. Odgovore nam bo dala šele tajna komisija, ki jo oblikuje dekan FDV Bojko Bučar.

Mediaspeed

Sumi se, da je Karmen Erjavec potvarjala raziskovalne podatke, pri tem pa so jo zasačili sami mediji, saj naj bi v svojem prispevku »Slovenski novinarji in občinstva o uporabah Twitterja: med politično propagando in verodostojnejšim poročanjem« intervjuvala 50 urednikov ali novinarjev vplivnih slovenskih medijev. Teh intervjujev se ne spomnijo vsaj na časniku Delo, ki samega sebe prišteva med osrednje medije.

Po naših informacijah je senat fakultete za družbene vede na ponedeljkovi seji pooblastil dekana Bojka Bučarja za imenovanje tajne komisije, ki bo presojala obtožbe proti Erjavčevi. Zakaj bo komisija tajna, smo vprašali FDV, vendar služba za odnose z javnostmi nobenega od naših vprašanj ni želela komentirati: »Fakulteta za družbene vede stoji za dejstvom, da je treba zadevo temeljito proučiti, v ta namen bo ustanovljena strokovna komisija, ki bo podala izsledke. Do takrat pa med drugim prosimo, da se zavaruje in spoštuje dostojanstvo posameznika.«

Po trditvah našega vira na FDV je komisija oblikovana kot tajna, ker se želi dekan Bučar tako izogniti medijskim pritiskom na njene člane. Neuradno smo od FDV izvedeli, da bo komisija v roku meseca dni pripravila javno poročilo, do takrat pa so nas odslovili z naslednjim: »Fakulteta za družbene vede zaradi zavarovanja postopka in komisije do končnega poročila komisije ne bo dajala nadaljnjih izjav.«

Samo oblikovanje komisije je bilo sicer predstavljeno pod točko dnevnega reda »Poročilo dekana«, ki je bilo podano ustno, zato predhodno ni bilo priloženo kot gradivo k seji. Vendar vir zagotavlja, da je bil sklep s pooblastitvijo dekana za oblikovanje tajne komisije zagotovo sprejet, za overovitev resničnosti njegovih navedb pa bomo morali čakati na potrditev zapisnika na naslednji seji senata FDV.

Akademski grehi Erjavčeve sicer naj ne bi bili omejeni na zadnje obtožbe, zato je presoja o njih še posebej kočljiva. Govori se namreč, da je bilo vodstvo fakultete na akademsko nepoštenost prvič opozorjeno leta 2004. Tedaj so te obtožbe menda odpravili kot politično motivirana podtikanja. Drugič naj bi se obtožbe proti njej pojavile med letoma 2008 in 2009, ko si je domnevno pripisovala izsledke raziskovalnih nalog študentov.

Ali je prav zaradi navedenega Erjavčeva leta 2011 prejela fakultetno priznanje za akademsko odličnost, ostaja vprašanje brez odgovora. Kakšna je bila njena motivacija, našemu viru, ki je dober poznavalec klime na FDV, ni jasno. Trdi namreč, da je vselej presegala kriterije za habilitacijo, s katero se ocenjuje kvaliteta dela univerzitetnega profesorja. Njenega pohlepa po raziskovalnih točkah si zato ne zna razlagati.

Ves ta nenaden molk naj bi bil posledica slabega psihičnega stanja Erjavčeve, ta je namreč za Delo izjavila: »Vse skupaj me je zelo prizadelo in izjemno načelo moje psihofizično zdravje, tako da trenutno nisem celovito sposobna odgovarjati na obtožbe.« Erjavčeva je sicer že podala prošnjo za sporazumno prekinitev delovnega razmerja na FDV, vodenje katedre pa je že prevzel Igor Vobič.