Ureditev v zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju je s pravnega vidika jasna in predstavlja neposredno pravno podlago za uveljavljanje pravic.
Kot so dodali, so takšno pojasnilo dali predstavnikom Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije in predstavnikom Zveze svobodnih sindikatov Slovenije tako na sestanku kot preko elektronskega dopisovanja. Ministrstvo je na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in Kapitalsko družbo tudi naslovilo uradni dopis z jasno izraženim mnenjem glede omenjene ureditve, so navedli.
Odgovor na zahtevo sindikatov po uradnem zagotovilu s podpisom ministrice Anje Kopač Mrak pa bi presegal pristojnosti ministrstva, pravijo. "Obvezno razlago zakonov (avtentično razlago) lahko v Sloveniji poda le državni zbor," so poudarili.
Sicer pa menijo, da ni niti potrebe niti podlage za sprejetje avtentične razlage. Kot navajajo, je drugi odstavek 204. člena pokojninskega zakona, ki opredeljuje pogoje za pravico do poklicne pokojnine, popolnoma jasen. Zavarovancem poklicnega zavarovanja podeljuje točno to pravico, ki jo zahteva omenjeni sindikat, torej možnost za uveljavitev pravice do starostne pokojnine takoj po prenehanju prejemanja poklicne pokojnine, so zapisali.
Dodajajo, da še ni bilo konkretnega primera, kjer bi se pojavila kakršna koli težava oziroma kjer bi bila kršena omenjena zakonska norma.
Sindikat poklicnega gasilstva Slovenije je od vlade in pokojninskega zavoda zahteval pisna zagotovila, da se poklicnim gasilcem takoj po poklicni pokojnini začne izplačevati starostna pokojnina. Zdaj se namreč lahko zgodi, da gasilec v času od izteka poklicne pokojnine do začetka izplačevanja starostne ostane brez pokojnine, so povedali v sindikatu.