Opeko so že pred dvema letoma predlagali za Nobelovo nagrado za mir. Takrat je njegovo nominacijo podprla tudi takratna slovenska vlada in številni predstavniki akademske, civilne in politične sfere v Sloveniji. Če je bil takrat eden od uradnih nominirancev ni znano, saj odbor za Nobelove nagrade javno ne razkrije seznama nominirancev.
Predlagatelji so ob tem k podpisu nominacije povabili več posameznikov iz akademskih vrst, da bi tako formalno omogočili nominacijo Opeke. V obrazložitvi nominacije so predlagatelji zapisali, da je Opeka pred četrt stoletja začel svojo človekoljubno pot, na kateri je pomagal revnim na Madagaskarju.
"Njegova osnovna ideja od vsega začetka je bila, da že povsem razosebljene brezdomce iz smetišč in ulic madagaskarske prestolnice Antananarivo usposobi za samostojno življenje, z delom in finančno osamosvojitvijo ter z izobrazbo otrok in mladine," so zapisali predlagatelji.
S pomočjo sodelavcev je bilo v programih njegovega gibanja Akamasoa pomoči deležnih več kot pol milijona najrevnejših prebivalcev Madagaskarja.
"Človekoljubna prizadevanja Pedra Opeke in njegovih malgaških sodelavcev so postala svetovni projekt miru, boja proti revščini, zapostavljenosti in krivicam ter zagotavljanja človeka vredno življenje ubogim povsod po svetu," še piše v obrazložitvi.