Slovenija

Za eno uro sedenja - 308 evrov?!

Simon Rosc
29. 12. 2014, 07.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Vlada bo pred sprejetjem rebalansa proračuna kakšen evro poskušala odškrniti tudi slovenskim občinam. Naredili smo primerjavo števila občin z Avstrijo in izračunali, koliko Slovence stanejo sejnine občinskih in mestnih svetnikov.

Arhiv Svet24

Na podlagi podatkov, ki smo jih pridobili, se povprečna sejnina svetnika giblje pri okoli 180 evrov na mesec. Oktobra letos smo izvolili natanko 3365 svetnikov, in če je v povprečju občinskih sej na leto okoli 11, davkoplačevalce samo sejnine, brez plač županov in podžupanov, skupaj stanejo enormnih 6.662.700 evrov na leto. A to so le sejnine v občinskih in mestnih svetih, brez sejnin svetnikov v krajevnih in mestnih skupnostih. Če bi prišteli še te, pa bi se ob številki najverjetneje zgrozili.

V Sloveniji smo posebni po marsičem. Žal naša posebnost seže tudi na področje števila občin. Za primerjavo smo si izbrali Avstrijo. Lokalna samouprava je tam nekoliko drugače urejena kot pri nas, a lahko kljub temu potegnemo vzporednice.

Naša severna soseda ima le 15 tako imenovanih statutarnih mest, ki jih vodi župan oziroma so pod vodstvom magistrata. Poleg teh pa imajo še 84 manjših okrajev, ki jih vodijo okrajni glavarji, a ti nimajo tako obsežnih pravic, kot jih imajo župani.

Avstrijsko prebivalstvo, ki ga je skupaj 8,5 milijona – približno štirikrat toliko, kot je nas Slovencev – torej vodi 99 županov in okrajnih glavarjev. Verjetno je ob tem povsem na mestu vprašanje, ali res potrebujemo 212 občin.

To je več kot očiten znak, da Slovenija na tem področju lahko veliko prihrani. Na kakšen način, prepuščamo strokovnjakom na ministrstvih. Eden od načinov pa so vsekakor sejnine mestnih in občinskih svetnikov, ki se v nekaterih krajih merijo v višini skoraj polovice mesečne minimalne plače. Znesek sicer na prvi pogled ni visok, a če predpostavimo, da ga nekdo prejme samo za uro ali dve sedenja na klopi, nekdo pa mora zanj delati pol meseca, se perspektiva nekoliko spremeni.

Kje so najvišje sejnine?

Najvišje sejnine med občinami v Sloveniji prejemajo mestni svetniki našega glavnega mesta. Zneski sejnine svetnikov so izglasovani na predlog župana občine in se izračunajo glede na odstotek od bruto plače župana, ki pa si ga občinski veljaki z odlokom postavijo povsem sami, z zakonom je določen le najvišji odstotek. Pravilnik ljubljanske občine tako določa, da sejnina posameznega svetnika ne sme presegati 7,5 odstotka plače župana Zorana Jankovića. V tem primeru tako posameznemu svetniku na sejo mestnega sveta pripada 308 evrov. In ker je v Ljubljani mestnih svetnikov 45, od tega 5 podžupanov, ki jim sejnina ne pripada, tako občino posamezna seja stane 12.338 evrov. Če imajo ti svetniki 12 sej na leto, pa to občane mesta Ljubljana stane 148.056 evrov.

Seveda pa vse občine v Sloveniji nimajo tako visokih sejnin. V Novem mestu na primer je bruto sejnina na svetnika 194,55 evra, v občini Celje okoli 185 evrov, v Velenju vsak svetnik prejme po 282 evrov.